Girişimcilik Tavsiyeleri

Türk Teknoloji
Girişimcilerin Bugünü

Türk Teknoloji
Girişimcilerin Bugünü

Tarihte ilerlemeler çözümlerle, çözümler de sorunlar karşısında ortaya çıkmış hep. MÜSİAD Bilişim Sektör Kurulu Başkanı Fahrettin Oylum bugün ABD ile gerilen ilişkiler sonrası “Stratejik hedeflerle ‘Yerli Üret Milli Yönet’ mottosuyla gayretli çalışmalarımızı ve yatırımlarımızı arttırarak sürdüreceğiz” derken katma değer vergisi yüksek yerli markaların oluşturulmasına artık mecbur kalmamızın bizi ileriye taşıyacağına işaret ediyor olmalı.
Kurul’un yaptığı açıklamaya göre geçtiğimiz 10 yıllık dönemde 81 teknoparka yayılan bir teknoloji şirketleri ağıyla hizmetlerini sürdürdüklerine, 10 bin 608 patent başvurusu gerçekleştirdiklerine dikkat çekiyor. Aynı dönemde kurulan Ar-Ge ve tasarım merkezi sayısı ilse 942.

Peki bu ve benzeri rakamlar Türkiyeli teknoloji girişimlerinin bugünü hakkında ne diyor?

Çok uluslu bir denetim, vergi ve danışmanlık firması olan KPMG’nin geçtiğimiz günlerde yayınlanan raporuna göre dünyada teknoloji yatırımlarının rekor kırdığı sektörlerin başında bugün finansal teknolojileri geliyor. İçinde bulunduğumuz 2018 yılının ilk yarı performansını değerlendiren rapor dünya genelinde yükseliş gözlenen fintech yatırımlarında 875 işlemde 57,9 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşıldığını kaydetti.
Aynı dönemde Türkiye’de ise 34 işlem ile 27,5 milyon dolarlık bir yatırım Türkiyeli start-up ekosistemi ile bir araya geliyor. Bunun bir önceki yılın (2017) 75 işlem - 46,1 milyon dolar yatırımı karşısında geride kaldığını kaydeden rapor, bu dönemde 6,2 milyon dolarlık fintech yatırımı gerçekleştiğini söylüyor.
Sinem Cantürk, KPMG Türkiye Finansal Hizmetler Sektör Lideri, “Türkiye toplam yatırım liginde hem Avrupa hem Ortadoğu’da maalesef 2017 sonunda yükseldiği 1’inci Lig’den geriye düştü” diye yorumluyor durumu. Cantürk’e göre yine bu sistemde gerçekleşen exitler moral olarak sektöre yansımış durumda. “Girişim ekosisteminin morali biraz düşükken gelen başarı hikayeleri girişimcilerimiz ve yatırımcılarımız açısından oldukça sevindirici” diye de ekliyor. Kendisinin bahsettiği moral veren exit işlemlerini gerçekleştiren firmalar arasında ikinci çeyrekte Trendyol, Gram Games ve Esarj yer alıyor.

Türkiyeli yatırımcılar ve girişimciler kendi üstlerine düşüp çabalamaya devam ediyor. Şu noktada yapılması gereken, herkes söylemlerinde ciddiyse, sanayinin Ar-Ge ve tasarım merkezlerinde, üniversitelerde geliştirilmeye hazır projelere ilgi göstermesi.

 

 

Etiketler:

  • girisimci
  • teknoloji

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!