Girişimcilik Tavsiyeleri

Warren Buffett’tan
Girişimcilere Rehber Olacak
5 Tavsiye

Warren Buffett’tan
Girişimcilere Rehber Olacak
5 Tavsiye

Warren Buffet Kimdir?

ABD'li iş adamı Warren Edward Buffett, 30 Ağustos 1930 yılında Nebraska'da dünyaya geldi. Borsa simsarı olan baba Howard Buffett ve anne Leila Buffett’ın üç çocuğundan ortancasıdır. Daha 5 yaşındayken dedesinin marketinde 6’lı Coca-Cola şişelerinin tanesini 5 sent karla satarak ticarete başlamıştır.

2014'ün sonunda 74,4 milyar dolarlık serveti ile "Dünyanın En Zengin 2. İsmi" olmuştur. 20.yy’ın en büyük yatırımcılarından biri olan Buffet, Berkshire Hathaway yatırım şirketinin CEO’sudur. Son olarak Apple’a yaptığı büyük yatırımla bir kez daha gündeme geşen 84 yaşındaki iş adamı, Omaha Kahini takma adıyla anılıyor. Onun için başarıya giden yolda olmazsa olmazları şu şekildeymiş. İşte hepimiz için birer ders niteliğinde 5 öneri…

Warre Buffet’tan Girişimciler İçin 5 Altın Değerinde Öneri

Bir ün yaratmak 20 yıl, onu yerle bir etmek 5 dakika sürer. Eğer bunu düşünürseniz bir şeyleri farklı yapmaya başlarsınız.

Her yıl düzenlenen Berkshire Hathaway hissedarlar toplantısında söylediği bu söz ile aslında bir şeyleri yıkmanın, yapmaktan çok daha kolay olduğunu; bu yüzden gerek iş gerek sosyal hayatımızda değerlerimize sahip çıkarak yaşamamız gerektiğini vurguluyor.

Varlıklı birisi olsaydınız bile, teklif edildiğinde kabul edebileceğiniz bir işi yapın

Florida Üniversitesi mezuniyet töreninde, öğrencilere tutkularını takip etmelerini öğütleyen Buffett, her zaman yataktan zıplayarak kalkıp, bir şeyler öğrendiğiniz için mutlu olduğunuz, heyecan duyduğunuz işi arayın diyor. Haklı da… İşini severek yapan bir insanın hem kendine hem de çalıştığı şirkete daha fazla yararı dokunacağı ortada… Ayrıca maddi durumumuz çok iyi bile olsa, iş konusuna farklı bir şekilde yaklaşmamızı ve o işten kazandığımız paraya gerçekten ihtiyacımız varmış gibi davranmamızı öneriyor.

Sizden daha başarılı birileriyle vakit geçirin. Davranışları sizden daha iyi olan dostlar edinin, o yönde ilerlersiniz.

2004 Berkshire Hathaway yıllık toplantısında 14 yaşındaki bir çocuğun Buffett’a “genç profesyonellere başarılı olmak için önerileriniz neler”  sorusuna yanıtı bu şekildeydi. Aslında bu yalnızca sadece gençler için değil her yaştan insan için son derece değerli bir öneri… Çevremizde nasıl insanlar barındırırsak zaman içinde onlar gibi oluruz. İş çevrenizde ya da sosyal hayatınızda zaman geçirdiğiniz insanların sizi aşağıya çekmelerine izin vermeyin. Böyle insanlarla kesişen yollarınızı derhal ayırn. Sürekli bir şeyler öğrenebileceğiniz; sizden daha başarılı ve tecrübeli insanlarla dostluk kurun.

Bir insanda genel olarak şu 3 özelliği arayın: Zeka, enerji ve dürüstlük… Eğer sonuncu özelliğe sahip değillerse ilk iki özelliği aramayın bile!

Geçtiğimiz yıllarda bir iş için doğru adaylarda bulunması gereken özellikler için fikri sorulduğunda Buffett böyle yanıt vermişti. Özellikle iş hayatında dürüstlüğün önemi başka hiçbir şey ile kıyaslanamaz. Birlikte çalıştığınız ekip arkadaşlarınızla ya da iş ilişkisi içinde olduğunuz herhangi birey ya da kurum ile sağlıklı, uzun süreli bir iletişim sürdürmek istiyorsanız karşılıklı dürüstlükten ödün vermeyin. İlişkilerin içine bir kez yalan ve sahtekarlık girdiğinde onu telafi edebilmenin yolu genellikle başka bir takım yalanlara sarılmak oluyor. İşinizi yaparken dürüst ve titiz olun. Çalışanlarınıza da bu düşünce etrafında toplanmalarını sağlayın. Şirketinizin sahip olduğu bu özellik er ya da geç fark edilecektir.

Başarılı insanlarla çok başarılı insanlar arasındaki fark şudur: Çok başarılı insanlar neredeyse her şeye hayır diyebilir.

Warren Buffett’a göre bizi amacımızdan uzaklaştırmaya çalışan her şeye dur demeyi bilmeli, hedefimize odaklanmalı ve yalnızca doğru olduğuna inandığımız şeylere evet demeliyiz. Başarılı insanların en önemli özelliği de bu değil mi? Doğru kararlar verebilmek… Özellikle bir girişimci iseniz çevrenizden çok sayıda öneri alırsınız… Şuraya yatırım yapalım, bu makineden alalım, fabrikadan 50 işçiyi çıkaralım, pazarlama müdürü ile yolları ayıralım, yurt dışında ofis açalım vs… Bu öneriler bazen danışmanınızdan, bazen çalışanlarınızdan bazen aile bireylerinden gelir. Ancak en nihayetinde kararı verecek olan da kararın sonuçlarına katlanacak olan da sizsiniz! Bu yüzden iyi niyetle söylenmiş de olsa size sunulan her şeyi kabul etmeyin! Başarılı olmak bu kadar kolay olsaydı, zaten insanların %80’ı zengin patronlar haline gelirdi. Doğru ile yanlışı ayırt edebilmek; gerçekten faydalı olan seçeneği bulabilmek ise bir eğitim ve zeka meselesi…

Etiketler:

  • girişimcilik tavsiyeleri
  • Warren Buffet

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!