Marka Hikayeleri

XEROX
Asla Gelmeyen
Bir Gelecek Öngördü

XEROX
Asla Gelmeyen
Bir Gelecek Öngördü

Chester Carlson’dan önce bir şeyin net ve uzun ömürlü bir kopyasını çıkarmak mümkün değildi. O, bir şeyi kağıda aktarmak için statik elektirik kullanan bir makine icat etti ve ‘’xerografi’’ adını verdi.

10 yıl boyunca icadını satacak bir şirket aradı, sonunda Haloid firması xerografig bir cihaz yapmak için gerekli hakları satın aldı ve 1959 da ilk otomatik fotokopi makinesi olan Xerox 914 piyasaya çıktı. Fortune bu 300 kiloluk dev makineye ABD’de pazarlanan en başarılı ürün unvanını verdi. 1968 de ciro 1 milyar dolara çıkmıştı.

Geleceğin Ofisi Konsepti

13 Haziran 1970’te Peter McColough hissedarlar toplantısında Xerox’un bilişim sektörüne girmesi gerektiğini şu sözlerle ifade etti. IBM manipülatif veri işleme kısmına sahip, biz ise kağıt üstüne bir şeyler koyma kısmına. Neden hepsini biz yapmayalım?

Bu birçok şirketin düştüğü ‘’herkes için her şey’’ tuzağıydı ve Xerox da bu girdaba girmiş oldu. Bilişim alanında yapılan büyük yatırımlar 21 Temmuz 1975’te 85 milyon dolarlık zararla sonuçlandı. Xerox Data Systems battı. Fakat şirket yatırımlara devam etti, ürün gamını genişletti. Bilişim hizmetinden telefona faks cihazlarına kadar her alana talip oldu. 1978’de Xerox, ‘’XTEN Network’’ lansmanını yaptı. Bu alanda IBM Business Network rakip alınmıştı; elbette IBM kazandı.

22 haziran 1981’de Xerox ofis ürünleri müdürü W. Dal Berry bir Business Week makalesinde cesurca büyük sırlarını açıklıyordu. Bu sır Xerox’un birkaç yıl içinde tüm pazarda 1 numara olacağıydı.

‘’Biz geleceği satmıyoruz, gelecek şimdi’’ kampanyası, oluşturulan Xerox Satış Ekipleri kanalıyla taarruza geçti. Size yalnızca bir fotokopi makinesi, yalnızca bilgisayar ya da yalnızca bir telefon sunmuyoruz diyordu reklamlar… Fakat 80’li yılların sonlarında Xerox yöneticileri çok geçmeden karikatürlere konu olmuştu.

Ne yazık ki yerleşik olan kalıpları yıkmak zordu ve geçmişin ofisinde AT&T’den bir telefon ayağı, IBM’den bir daktilo (daha sonra bilgisayar) ve Xerox’tan bir fotokopi makinesi alırdınız.

Xerox’un öngördüğü ofis kavramı hiçbir zaman gerçekleşmedi. Kaybedilen enerji ve maliyet firmanın en iyi olduğu fotokopi makinesi alanında da geri planda kalmasına yol açtı.

Sonuç: Eğer bir ürünle tanınıyorsanız pazar size başkasını vermez.

Etiketler:

  • Xerox
  • marka hikayeleri

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!