Marka Hikayeleri

Yemek Sepeti'nin
661 Milyonluk
Başarısı

Yemek Sepeti'nin
661 Milyonluk
Başarısı

Bir süre önce Delivery Hero tarafından 661 milyon dolar şirket değerlemesiyle satın alınarak Türkiye internet ekosisteminin en büyük satışına imza atan Yemeksepeti’nin CEO’su Nevzat AYDIN gençlere girişimcilik deneyimlerini anlattı…

Aydın, internet sitesinin satıştan elde ettikleri paranın 27 milyon dolarını 114 kişilik Yemeksepeti çalışanıyla paylaştıklarını belirterek, ‘Hiçbir zaman tek başınıza başarılı olamazsınız. Ekibiniz iyiyse başarı hayal değil’ dedi.

Günde 200 bine yakın sipariş aldıklarını aktaran Aydın, ‘Bünyemizdeki 13 bin restoranı puanlıyoruz ve 3 kez ihtar alanı geri alınmamak üzere çıkartıyoruz’ diye konuştu.

Yemeksepeti.com internet sitesi kurucusu ve CEO’su Nevzat AYDIN, internetle çok erken yaşlarda tanıştığını ve aklına ilk gelen şeyin bu alanda iş yapmak olduğunu söyledi.

İnternet sitesinde kendi alanında başarılı kişilerle ortaklık kurduğunu açıklayan Aydın, ‘2001’in Ocak ayında 4 arkadaş internet sitemizi açtık. Ama 2001 ekonomik krizinde yurtdışından dövizle aldığımız hizmetler alt üst olunca işlerimizin büyümesi 4-5 sene gecikti. Yaklaşık 6 sene boyunca sadece yatırım yaparak sitemizi geliştirdik. Sitemizin dünya üzerinde benzer modelinin olmadığını görünce yurtdışına açılma kararı verdik.

Alman grupla birlikte çalışmaya başladık ama beklediğimiz atılımı göremeyince 2010 yılında Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde açıldık. Ardından 12 ülkede yemeksepeti.com’u genişlettik. İyi bir teklif gelince de 2015 yılında sitemizi devrettik’ ifadelerini kullandı.

Önemli Olan Güven

İnternet sitesini kurmadan önce restoranları ve kullanıcıları anlamak için anketler yaptıklarını açıklayan Aydın, ‘Müşteriden para almak yerine restoranlardan komisyon alıp çalışırsak başarılı olabileceğimizi gördük. Bu sistemde önemli olan hem kullanıcıların hem de restoranların size güvenmesidir. Aynı AVM’de yer almayan, birbirini çekemeyen iki firma bile yemeksepeti.com’da yer alabiliyor. Aradan 17 sene geçmesine rağmen halen aynı sistem kullanılıyor’ dedi.

İşin en zor tarafının 40 dakika içinde yemeği müşteriye ulaştırmak olduğunu söyleyen Aydın, ‘Zamanla yarışıyor olmanız gerek. Mesela ayakkabı siparişi verdiğinizde süre sıkıntısı yok ama yemekte 40 dakika içinde siparişi götürmezseniz bir daha siparişi vermek istemeyebilir’ diye ekledi.

 

Etiketler:

  • yemek sepeti
  • marka
  • başarı

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!