Girişimcilik Tavsiyeleri

Yepyeni Bir İş Modeli
Topraksız Dikey Tarım

Yepyeni Bir İş Modeli
Topraksız Dikey Tarım

Topraksız Tarım Nedir?

Topraksız tarım denildiğinde akla birçok şey geliyor ama bundan yıllar önce NASA’nın uzay programlarında yiyecek sağlamak amacıyla topraksız marul yetiştirdiği haberini paylaşması, tarımda yeni bir çağın kapılarını aralamıştı. Bugün geldiğimiz noktada, ileri seviyede tarım yapan ülkeler topraksız dikey tarım teknolojisine giderek daha fazla yatırım yapmaktadır. Hollanda’nın tarım üretiminin yaklaşık %70’i bu yöntemle sağladığını göz önüne alırsak, tarımın geleceğinin burada olduğunu söylersek yanılmış olmayız.

Dikey Su Kültürü Sistemi Nedir?

Dikey su kültürü, dikey seralarda aşağıdan yukarıya doğru su akışının sağlandığı gelişmiş bir sulama sistemdir. Bu yöntem ile daha az alanda daha çok bitkiyi daha az ilaç ve gübre ile daha verimli ve kaliteli üretebilmek mümkündür. Bir örnek verecek olursak; klasik tarımda 1 metrekarelik bir alanda en fazla 8-10 tane çilek fidesi ekilebilirken, dikey seralarda 1 metrekare alanda 50 adet çilek fidesi ekilebilir. Hollanda ve Avustralya gibi tarım alanları oldukça kısıtlı ülkelerde milyarlarca avroluk tarım ihracatı yapılabiliyor olması tesadüf olmasa gerek.

Topraksız dikey tarım metodunda yukarıya doğru gönderilen su, düzenli bir şekilde dikilmiş olan fidelerin kök kısımlarını sulayarak birim alandan yüksek verim elde edilmesini sağlar ve kısıtlı tarım alanlarında büyük miktarda üretim yapılabilmesinin yolu açılmış olur.

Antalyalı Üretici Topraksız Dikey Tarım ile Servetine Servet Katıyor

Serkan Üzer, kurduğu dikey topraksız serasından yılda tam 9 dönem marul almayı başaran Antalyalı bir üretici... Aksu İlçesi'ne bağlı Kurşunlu Mahallesinde 20 yıldır tarım yapan Üzer, üretimini daha verimli hale getirmek ve kolaylaştırmak üzere birtakım modern tarım teknikleri araştırmaya başlar. 2 yıllık araştırma sürecinden sonra topraklı serasının hemen yanında, 1 dekar alanda dikey topraksız marul yetiştirmeye karar verir. Dikey boruları yerleştirdiği saksıların içinde 5 dekar tarım alanından elde edilebilecek marulu yalnızca 1 dekardan elde etmeye başlar.

Her döneminde yaklaşık 4 bin kök olmak üzere yılda 9 dönem ürün alabildiğini söyleyen Serkan Üzer bu sayede servetine servet katıyor. Topraksız dikey tarımın faydası yalnızca fazla üretim yapılabilmesi ile de sınırlı değil. Ürün kalitesi artıyor, ürün bakım maliyetleri azalıyor ve ürünün yetişme süresi kısalıyor.

Üretim süresi kısaldığı için böyle bir yöntem seçtiğini kaydeden Serkan Üzer, "Üretim yaptığım alan 1 dekar alan. Normalde bu 5 dekarda yetişir. Her bir direkte 40 marul yetişiyor. Topraksız tarımda daha fazla fidan dikerek daha kısa sürede yetiştiriyoruz. Bu da kazanç olarak bize geri dönüyor. Yılda ortalama 8-9 defa hasat yapıyoruz. Normalde topraklı tarımda 3-4 hasatta bitirilir" diye konuştu.

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!