İş Dünyası

Yeni Nesil
Akıllı Kilitler ile
Kapınızı
Cep Telefonunuzla Açın

Yeni Nesil
Akıllı Kilitler ile
Kapınızı
Cep Telefonunuzla Açın

Akıllı telefonlar, akıllı saatler, akıllı televizyonlar ve hatta akıllı klimalarla birlikte kilit sektöründe de akıllı teknolojiler pazarlanmaya başladı. Fiziksel anahtarlar yerine akıllı telefonunuz ya da parmak izinizle evinizin veya iş yerinizin kapısını artık açmanız mümkün. Ayrıca ‘’dijital dürbün’’ adı verilen teknolojiler sayesinde de kapınızı çalanın kim olduğunu, nerede olursanız olun akıllı telefonunuzdan tek bir parmak hareketiyle görebiliyorsunuz. Kilit sektöründeki dijitalleşme ile kullanıcılar günlük hayatlarını güvenlikten ödün vermeden kolaylaştırmış durumdalar.

Kapıyı Çalanı Akıllı Telefondan Görmek Mümkün

Kullanım kolaylığı sağlayan akıllı kilit çözümleri ile ziliniz çaldığında nerede olursanız olun kapıda kimin olduğunu akıllı telefonunuzdan görebiliyorsunuz; dilerseniz kapıyı da anında açabiliyorsunuz. Ayrıca kapıdaki kişiyle konuşabilmenizi sağlayan dijital kapı dürbünü teknolojisi, kullanıcılara hem üst düzeyde güvenlik hem de büyük kolaylık sunuyor.

Klasik Anahtarlar Yerini Dijital Çözümlere Bırakıyor

Hayatımızdaki her şeyin büyük bir hızlı dijitalleşmesini deneyimliyoruz. Her geçen gün geleneksel ürünler bir çeşit inovasyon sürecinden geçerek yerini yeni nesil ürünlere bırakıyor. Fiziksel anahtarlar da hayatımızdan kısa bir süre sonra çıkacak gibi görünüyor. Nitekim dünya elektronik güvenlik ürünleri pazarındaki yıllık büyüme, mekanik güvenlik ürünlerinden 2-3 kat daha fazla. Bu oran katlanarak artacağa benziyor. Elektronik ve elektromekanik kilitler, tüketicilerin yüksek ilgisini çekiyor çünkü insanlar bu teknolojilerin konutlara prestij kattığını düşünüyor. Ürün, pazara ve müşterisine göre konumlandı bir kere! Bize de hayırlısı olsun demek düşer

Fiziksel güvenliğe olan ihtiyacın tamamen ortadan kalkmayacağı bir gerçek... Ancak insanların teknolojiyi kullanarak hayatlarını kolaylaştırıyor olmalarını da göz ardı etmemek gerekiyor. Parmak izi ve akıllı telefon ile çalışan kilitlere olan talep giderek yükseliyor. Buna bağlı olarak 2025’li yıllarda elektronik ve elektromekanik anahtarların, pazarın %80’nini oluşturacağı, sektörün önde gelenleri tarafından öngörülüyor.

Uzun vadede, fiziksel güvenlikten ödün vermeyen, dijital teknolojiler ile donatılmış pratik ürünler geliştiren firmalar pazarın hakimiyetini tamamen ele geçirecek gibi görünüyor.

Türkiye’de Akıllı Kilit Sektörü Büyüyecek

Türkiye'de 1970'li yıllardan itibaren nüfusun ve dolayısıyla konut ihtiyacının artmasıyla, Türk kapı ve kilit sektörü büyük bir gelişme gösterdi. Son yıllarda yeni teknoloji kilitlerin de Türkiye piyasasına alıcı bulmasıyla yıllık 30 milyon adedin üzerinde satış gerçekleşmiş oldu.

Kilit pazarı Türkiye’de yıllık 260 milyon dolarlık bir hacme sahip. Yüksek güvenli, akıllı teknolojilerle donatılmış ve uzun ömürlü ürünler katma değeri yüksek olması açısından oldukça önemli.

Etiketler:

  • inovasyon
  • smart lock
  • akıllı kilit
  • teknoloji

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!