İş Dünyası

Yeni Reform Paketinde
Yazılım Firmaları
Sanayi Kapsamına Alındı

Yeni Reform Paketinde
Yazılım Firmaları
Sanayi Kapsamına Alındı

Üretim Reform Paketi kapsamında, yazılımcılara sanayici statüsü verildi. Artık bilişim teknolojisi ve yazılım üreten işletmeler, sanayicilerin elde ettiği tüm haklardan faydalanabilecek.

Türkiye‘nin yazılım ve bilişimdeki açığını kapatmak için önemli bir adım atıldı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yürüttüğü Üretim Reform Paketi çalışmaları kapsamında yazılımcılar sanayici statüsüne alındı. Bu önemli kararı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, geçtiğimiz hafta Ankara‘da düzenlenen “Bilişim Sektörü Buluşması” toplantısında açıkladı. Bilişim ve özellikle yazılım firmalarının ayakta kalabilmesi ve piyasanın etkin aktörleri olabilmesinin her alandaki ekonomik gelişmeyi tetikleyeceğine değinen bakan Özlü, iş dünyasına ve girişimcilere teknolojiye yatırım yapmaları çağrısında bulundu.

4. Sanayi Devrimini Kaçırma Lüksümüz Yok

2016 yılı verilerine göre; Türkiye‘de bilgi ve iletişim teknolojilerinin toplam pazar hacminin 94,3 milyar liraya ulaştığını belirten Özlü, sektörün ihracatının ise bir önceki yıla göre yüzde 32 artarak, 3,1 milyar lira seviyesinde gerçekleştiğini ifade etti. İhracatın 2 milyar liralık kısmının yazılımdan geldiğine dikkati çeken Özlü, Sanayi 4.0 gerçeğini düşündüğümüzde bilişimde ve yazılımda büyük bir sıçrama yapmak zorundayız. Geçmişteki sanayi devrimlerini geriden takip ettik, ancak 4. Sanayi devrimini kaçırma lüksümüz yok şeklinde görüşlerini belirtti.

Kurdukları Sanayide Dijital Dönüşüm Platformu’nun geçtiğimiz Ocakta faaliyetlerine başladığını anlatan Özlü, Sanayide Dijital Dönüşüm Platformu, ülke sanayimizin dijital dönüşümüne ilişkin her türlü politika ve stratejiyi oluşturmak için gerekli çalışmaları yapmaktadır. 4. Sanayi Devrimi’ne ilişkin, değişik kurumlar, raporlar ve katkılar sunmaya devam ediyorlar. Söz konusu raporlarda, yapılacak yatırımlarla istihdama yaklaşık yüzde 5 ve GSYH’ye 200 milyarlık bir gelir sağlanacağı değerlendiriliyor şeklinde konuştu.

Yazılımcılar Sanayiciler Gibi Teşviklerden Yararlanabilecekler

Sanayileşme politikalarını, Sanayi Devrimi’nin gereklerine göre yeniden güncellediklerini ve kurguladıklarını anlatan Özlü, dijital değişime ayak uydurmanın, yazılıma bilişime yatırım yapmanın tercih değil, zorunluluk olduğunu vurguladı. 1 Temmuz’da yürürlüğe giren Üretim Reform Paketi ile birlikte bilişim teknolojisi ve yazılım üreten işletmelerin, Sanayi Sicil Kanunu kapsamına alındığına işaret eden Özlü, yazılımcıların sanayicilere tanıtan tüm teşviklerden yararlanacağını kaydetti.

Teknoloji Alanındaki Girişimcilere Destek

Tekno Girişim Sermayesi Destek Programı kapsamında şu anda bin 933 girişimciye destek olduklarını belirten Özlü, programdan en fazla yazılım sektörünün faydalandığını kaydetti. Ar-Ge faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan ürünlerin seri üretimini desteklediklerini ifade eden Özlü Tekno Yatırım Destek Programı kapsamında şimdiye kadar 204 firmaya destek olduk. Toplam 209 milyon lira tutarında destek olacağız” dedi.

Hedef Bilişim Sektöründeki Ciroyu Artırmak

Bakan özlü, bilişim ve yazılım sektörlerinin yaşadığı sorunların farkında olduklarını da dile getiren Özlü, “Bu sektörlerin nitelikli iş gücü açığı, Ar-ge teşviklerinin uygulanmasında yaşanan sorunlar, fiyat odaklı ihale süreçleri gibi problemler yaşadığınızı biliyoruz. Bu alanlarda çalışmalar yapmak ve ilerleme kaydetmek durumundayız. Bu amaçla, bilgi teknolojileri ve yazılım sanayimizin cirosunun en kısa sürede iki katına çıkarılmasını hedefleyen, Bilgi Teknolojileri ve Yazılım Sanayi Programı çalışmasını başlattık” diyerek sözlerini noktaladı.

Bakan Faruk Özlü’nün bizzat yaptığı bu açıklamalar aslında bilişim sektörüne hükümetin bakışını bir kez daha gözler önüne serdi. Türkiye yerli ve milli teknolojilerini geliştirme konusunda öyle görünüyor ki tarihinde hiç olmadığı kadar hevesli. Bu hevesi başarılarla taçlandırıp teknoloji ihraç eden ülkelerden biri olabilecek miyiz bunu önümüzdeki yıllarda hep beraber yaşayıp göreceğiz.

Etiketler:

  • iş dünyası
  • teşvikler
  • teknoloji
  • yazılım

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!