İş Dünyası

Dünyaca Ünlü
Giyim Markası Zara
Türkiye’den Çıkıyor mu?

Dünyaca Ünlü
Giyim Markası Zara
Türkiye’den Çıkıyor mu?

Bir süredir hazır giyim sektörünü meşgul eden ‘’Zara Türkiye’den Çıkıyor’’ iddiaları hakkında şirketten ‘’Kapatmıyoruz, aksine yeni mağazalar açmak üzere çalışmalarımıza devam ediyoruz’’ açıklaması geldi.

1998’den bu yana Türkiye’de Inditex Grup bünyesinde faaliyet gösteren markalardan biri olan Zara’dan yapılan açıklamada, “Türkiye’deki Zara ve alt markaları pazardan çekiliyor ve mağazalarını kapatıyor haberleri gerçeği yansıtmamaktadır’’ ifadesi kullanıldı.

Türkiye’deki birçok AVM’de faaliyet gösteren mağaza son yıllarda hızlı büyümesi ile dikkat çekiyordu. Şirket kısa süre önce Türkiye’de resmi internet sitesinden de online alışveriş imkanı tanımaya başladı.

Zara’nın 2016 yılında dünya genelinde elde ettiği ciro 15.4 milyar euro olmuştu. 93 ülkede faaliyet gösteren markanın toplam 2.000’den fazla mağazası bulunuyor. 2016 yılında 51 mağaza açmayı başaran şirket, 2018 yılında da yatırımlarını artırmayı, yeni pazarlama açılmayı ve yeni mağazalar açmayı hedefliyor.

Indtex Grup 88 Ülkede Faliyetlerini Sürdürüyor

İspanya'nın güneyindeki Galiçya bölgesinin Coruna kentinde 1975 yılında Zara firmasını kurarak tekstil sektörüne giren Amancio Ortega, sıfırdan başladığı işi kısa sürede büyüterek 1984 yılında ilk lojistik merkezini açtı.

Zara, Zara Home, Massimo Dutti, Bershka, Oysho, Stradivarius, Pull and Bear gibi hazır giyim markalarını bünyesinde bulunduran İnditex, mevcut durumda 88 ülkede 6 bin 700'den fazla mağazaya sahip ve 140 binden fazla kişiye istihdam sağlıyor.

Zara’nın Sahibi Dünya’nın Önemli Zenginlerinden

Zara’nın kurucusu Amancio Ortega, İspanya'nın güneyindeki Galiçya bölgesinin Coruna kentinde 1975 yılında tekstil sektörüne giren ve sıfırdan başladığı işini kısa sürede büyüten bir girişimci… Ortega 1936 yılında, İspanyalı bir demiryolu işçisinin oğlu olarak dünyaya geldi. Dört çocuğun en küçüğüydü. 14 yaşındayken, babasının işi nedeniyle La Coruna'ya taşınmak zorunda kaldıklarında, Ortega yerel bir tişört üreticisinde eleman olarak çalışma hayatına başladı.

Yavaş yavaş terziliği öğrenen Ortega, kısa süre sonra ailesiyle beraber küçük bir terzi dükkanı açtı. Burada el yapımı giysiler, bornozlar ve bu türden giyim eşyası üretiyor; yeri geldiğinde ise dikiş bilen kasabalı kadınların yardımını alıyordu.

Küçücük bir aile girişimi olarak başlayan o terzi dükkanı, yıllar sonra İspanya’nın moda alanındaki en büyük firması haline gelecekti. Hatırlayacak olursak, Ortega, 2016 yılında yapılan bir araştırmaya göre 79,5 milyar dolarlık servetiyle, hafta Bill Gates’i geride bırakarak dünyanın yaşayan en zengin insanı unvanını elde etmişti.

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!