Haber

Cinsiyetçi söyleme savaş
açan Arçelik’in ‘Eşit Sözlük’
projesine ödül

Cinsiyetçi söyleme savaş
açan Arçelik’in ‘Eşit Sözlük’
projesine ödül

Cinsiyetçi söyleme savaş açan Arçelik’in ‘Eşit Sözlük’ projesine ödül

Arçelik’in toplumsal cinsiyet eşitliğine dikkat çekmek için 2018 yılında hayata geçirdiği “Eşit Sözlük” projesi, uluslararası iki prestijli ödüle layık görüldü. Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği (IPRA) tarafından “Kurumsal Sorumluluk” kategorisinde Altın Küre ile ödüllendirilen proje, The Stevie Awards-Uluslararası İş Ödülleri’nde ise Avrupa’da Yılın En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk Programı kategorisinde gümüş ödül kazandı. 

Böylelikle geçtiğimiz Dünya Kadınlar Günü’nde hayata geçirilen “Eşit Sözlük” projesi, birinci yılını doldurmadan uluslararası alanda iki önemli başarıya imza atmış oldu. Bilgisayar ve mobil cihazlarda kullanılabilen Eşit Sözlük klavye uygulaması, cinsiyetçi ifadeler kullandığında uyarıyor ve alternatif söylemler öneriyor. Yani, dil veya el sürçse bile, Eşit Sözlük eşitliyor.

Zeynep Özbil: “Projenin kısa sürede ulaştığı başarı bizleri gururlandırıyor”

 Alanında dünyanın en prestijli ödüllerini almaktan mutluluk duyduklarını dile getiren Arçelik Kurumsal İletişim Direktörü Zeynep Özbil, şunları söyledi: “Toplumsal iletişimde eşitliği sağlamak için dilde cinsiyetçiliği engellememiz gerektiğine inanıyoruz. Bu anlayışla hayata geçirdiğimiz Eşit Sözlük, farkındalık yaratmakla kalmayıp teknolojiyi kullanarak çözüm de sunuyor. Proje için yürütülen çalışmalarla dijital kanallar üzerinden toplam 20 milyon kişiye ulaştık. Lansman filmimiz toplam 6,5 milyon kişi tarafından izlendi.Mobil uygulamamız Türkiye’de 20 bine yakın kişi tarafından kullanılıyor. Eşit Sözlük veri tabanındaki söylemler, kullanıcılardan gelen önerilerle şu ana kadar yüzde 20 oranında arttı. Projenin kısa sürede ulaştığı başarı bizleri gururlandırıyor ve toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlama yolculuğumuzda umut veriyor.''

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!