Girişimcilik Tavsiyeleri

Sağlıklı Bir Girişim
Ekosistemin Yaratılması

Sağlıklı Bir Girişim
Ekosistemin Yaratılması

“Girişim ekosisteminin gelişimi için öncelikli olarak düzenleyici kuruluşların inovasyon dostu hüviyet kazanması gerekiyor…”

 

KPMG’nin geçtiğimiz günlerde yayınlanan ve dünyada teknoloji yatırımlarının rekor kırdığını, bu teknolojilerin başında da finansal teknolojilerin geldiğini söyleyen raporu bizde de haber olmuştu. Kendisini buradan okuyabilirsiniz.

 

Rapor içinde bulunduğumuz 2018 yılının ilk yarı performansını değerlendiren rapor dünya genelinde yükseliş gözlenen fintech yatırımlarında 875 işlemde 57,9 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşıldığını kaydediyor, aynı dönemde Türkiye’de ise 34 işlem ile 27,5 milyon dolarlık bir yatırımın Türkiyeli start-up ekosistemi ile bir araya geldiğini söylüyordu.

Durumu “Türkiye toplam yatırım liginde hem Avrupa hem Ortadoğu’da maalesef 2017 sonunda yükseldiği 1’inci Lig’den geriye düştü” diye yorumlayan Sinem Cantürk, KPMG Türkiye Finansal Hizmetler Sektör Lideri ve Şirket Ortağı, sorularımızı yanıtladı.

Bugünün ekonomik gerçeklerini göz önünde bulunduracak olursak, Türkiyeli girişimciler ve startupların içinde bulundukları durumu nasıl yorumluyorsunuz?
2010 yılından bu yana paylaşımlı ofislerin sayısında yaşanan dikkate değer artış, kurumsal girişim sermayesi yatırımlarındaki gelişmeler ve çıkışlar ile ikincil yatırımlardaki artışlar göz önünde bulundurulduğunda, girişimcilerin içinde bulundukları durumun umut verici olduğunu söyleyebiliriz.

Girişimcilerin ve startupların sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi ve ticarileşmesi için profesyonel destek almalarının kendilerine değer katacağına inanıyoruz. Bu amaçla KOOP the Fintech Hub ile bir işbirliğine imza attık.

 

Bir önceki seneye oranla Türkiye'de gerçekleştirilen yatırımlarda bir azalma izlendiği ortada. Üçüncü çeyrekte yatırımlarda bir toparlanma öngörüyorsunuz. Beklenen bu toparlanma nasıl sağlanacak?
Türkiye’deki girişim ekosisteminin daha fazla iyi girişime ihtiyaç duyduğunu düşünüyorum. Yıl geneline baktığımızda, seçim etkisiyle duraksama/düşüş yaşanan Nisan ve Mayıs ayları haricindeki aylarda yatırım seviyeleri geçtiğimiz yıl ile paralel seyrediyor. Geçtiğimiz yılın son döneminde büyük hacimli yatırım yapan girişim fonları yeni yatırımlar için hazırlık sürecinde. Ülkemizin önde gelen bankaları ve kurulan yeni kurumsal girişim sermayesi fonları, iyi girişimler bulmaları halinde büyük yatırımlar yapabilecekleri sinyalini veriyor. Yılın üçüncü çeyreği itibariyle girişim sermayesi fonlarındaki hareketlenmenin bu toparlanmanın itici gücü olacağına inanıyorum.

 

Banka ve fonların iyi girişimler bulmaları halinde büyük yatırımlar yapacaklarına dair sinyal verdiklerini söylüyorsunuz. Bugün bu karar mercileri "iyi girişim"in tanımını nasıl yapıyor?
Yatırımcılar, müşteri deneyimini iyileştirip geliştiren, operasyonel verimliliği artıran, toplumda güven oluşturup sürdürülebilirliğe katkıda bulunan girişimleri “iyi girişim” olarak tanımlıyor.

 

Türkiyeli girişimci ve startup firmaları rekabeti canlı tutmak ve fayda sağlamak adına bugün hangi sektörlere/alanlara yönelmeli? Nasıl bir yol planı izlemeli?

Öncelikle finansal hizmetler ve bankacılık gibi daha hızlı dijitalleşen sektörlere yönelik girişimlerin ön plana çıktığını görüyoruz. Perakende ve tüketici ürünleri, teknoloji, medya ve telekomünikasyon gibi sektörlere yönelik girişimlerin finansal hizmetleri takip edeceğini ön görebiliriz.

Girişim ekosisteminin gelişimi için öncelikli olarak düzenleyici kuruluşların inovasyon dostu hüviyet kazanması, inovasyonda ve büyüme stratejilerinde küresel düşünen kuruluşlara sahip olması gerekiyor. Ancak, sağlıklı bir ekosistemin yaratılması için ‘rekaberlik’ olmazsa olmaz. Kuruluşlar inovasyon yolunda diğer oyuncuları öncelikli olarak rakipleri değil aynı ekosistemde birlikte var olan ve birlikte dönüşen çözüm ortakları olarak değerlendirmeli.

Etiketler:

 • teknoloji
 • gelişim
 • kurumsal
 • yatırım
 • kpmg
 • ticaret
 • ekosistem
 • girişimcilik
 • danışmanlık
 • Girişim
 • startup
 • ekonomi
 • sermaye

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!