İş Dünyası

E-Ticarette Yeni Dönem
Abonelikli
E-Ticaret Modeli

E-Ticarette Yeni Dönem
Abonelikli
E-Ticaret Modeli

2000’li yıllardan itibaren alışveriş alışkanlıklarımız kalıcı bir biçimde değişti. Satın alma davranışımız keskin bir viraj ile çevrimiçi dünyaya döndü. Hala offline tarafta süren iktisadi faaliyet bile dijital dünyada yürütülen iletişim kampanyalarından büyük oranda etkileniyor. E-ticaretin pazar payı da her yıl büyümeye devam ediyor. Seyahat biletinden sinema biletine, yemek siparişinden kıyafet alışverişine hemen her türlü ihtiyacımızı internet üzerinden karşılıyor, kullanmadığımız eşyalarımızı yine internette satışa çıkarıyoruz. E-ticaret sektöründeki bu büyüme, bu alanda farklı iş modellerinin de ortaya çıkmasına yol açtı. Veriler öyle gösteriyor ki sektör, farklı bir yaşam formuna doğru evrimleşecek. Abonelikli e-ticaret, önümüzdeki birkaç yıl içinde sektöre damga vurabilir.

Abonelikli e-Ticaret Nedir?

Son zamanlarda e-ticaret sektöründe adını sıkça duyduğumuz yeni bir iş modeli var: Abonelikli (ya da üyelikli) e-ticaret! Yurtdışında bu model “subscription e-commerce” olarak biliniyor. Basitçe, alışveriş abonmanlığı olarak tanımlayabileceğimiz bu sistemin büyük avantajları bulunuyor. Ancak biraz derinlerine indiğimiz zaman farklı bir manzara ile karşılaşıyoruz. Davulun sesi uzaktan hoş gelirmiş. Öyleyse, nedir bu abonelikli e-ticaret? Neden kısa sürede bu kadar popüler hale geldi?

Biz, Başka İş olarak, abonelikli e-ticaret modelinin olumlu ve olumsuz taraflarına ışık tutmaya çalışalım; kararı siz verin.

Adından da anlaşılabileceği üzere, rutin birtakım ihtiyaçlarınız için bir siteye abone olarak her ay bir paket almayı taahhüt ediyorsunuz. Her firmanın gönderdiği farklı ürünler ve paketler var. Bunlar, sürekli kullandığınız kişisel bakım ürünleri, temizlik malzemeleri ya da gıda maddeleri olabilir. Bu tür ihtiyaçların birleştirilerek paketler halinde sunulması da mümkün. Sistemde 3, 6 ve 12 aylık abonmanlıklar bulunuyor. Genel teamülde abone olunan ay sayısı arttıkça ödenen aylık ücret azalıyor. Müşteriler de zaten farklı farklı yerlerden temin ettikleri, büyük oranda rutinleşmiş ihtiyaçlarını hem topluca hem de daha az maliyete katlanarak elde etmiş oluyorlar. Durum böyle olunca, abonelikli e-ticaret modelini kullanan girişimci ve müşteri sayısında büyük bir artış yaşanmasını beklemek hayalperestlik olmayacaktır.

Abonelikli e-ticaret modelinin müşteriye sunduğu avantajlar

♦ Farklı yerlerden alınması gereken ürünlerin tek bir paket halinde daha ucuza sunulması,
♦ Türkiye'de zor bulunan bazı niş ürünleri bir paket halinde kolayca alabilme,
♦ Her ay bir yerden farklı ürünlerin olduğu paketin gelmesinin insanların hoşuna gitmesi ve birisinden hediye almış hissiyatının oluşması,
♦ Rutin ihtiyaçlarınızın zahmetsiz bir şekilde adresinize kadar gelmesi…

Abonelikli e-ticaret modelinin girişimcisine sunduğu avantajlar

♦ Yapılan düzenli satışlar sayesinde gelirinizi planlamanızı ve gelecekteki karınızı tahmin etmenizi kolaylaştırıyor,
♦ Düzenli aralıklarla ürün/hizmet aldığınız ve verdiğiniz müşterilerinizden geri bildirim almanızı hızlandırıyor,
♦ Sunduğunuz ürün/hizmetten memnun kaldıkları sürece müşterilerinizle sağlıklı ve uzun süreli ilişki kurmanıza yardımcı oluyor,
♦ Ön sipariş yöntemiyle ilerlediği için stok masrafınızı minimuma indiriyor.

Abonelikli E-Ticaret Modelinin Görünmeyen Yüzü

Şimdiye kadar bu abonelikli e-ticaret modelinin olumlu özelliklerinden bahsettik; ancak buzdağının bir de görünmeyen kısmı var.

Girişimci perspektifinden bakarsak; bu iş modelinde belli bir müşteri sayısına ulaştıktan sonra amaç müşterileri elde tutmak oluyor. Yani, her ay müşterilerinizi tatmin etmek için bir şeyler yapmanız gerekiyor ki, abonelik devam etsin. Peki, insanlar tatmin olur mu? Olursa nasıl olur; ne kadar süre olur? Burada müşteriyi elde etme (acqusition), tutundurma (retention) ve müşteri yaşam boyu pazarlama (CLM) gibi pazarlama 3.0 tekniklerinden yararlanmak gerekecek. Yıllardır 5.000 lira reklam verdik, 10.000 lira kazandık taktiğiyle büyüyen E-ticaret ekosistemi buna hazır mı? Biraz muamma…

Türkiye’deki e-ticaret sitelerinin (büyük oyuncular da dahil) neredeyse tamamı yalnızca yeni müşteri elde etmeye odaklanmış durumda.  Elde edilen müşterileri bir yaşam döngüsünün içine alarak müşteri yaşam boyu değerini (CLV) artırmaya odaklan için bir yaklaşım çoğu zaman düşünülmüyor. Belki de mevcut büyüme rakamları ve kazanılmakta olan büyük rakamlar ile böyle bir stratejiyi takip etmeye gerek kalmamıştır. Ancak devir değişmek üzere; rüzgar karşıdan esmeye başladı. Bu büyüme bir yerde duracak ve en fazla birkaç yıl içinde e-ticaret siteleri istesinler ya da istemesinler farklı stratejilere yönelmek durumunda kalacaklar. Erken kalkan yol alır!

Müşteri Yaşam Boyu Pazarlama ile Fark Yaratabilirsiniz!

Abonelikli e-ticaret modelinde bir yaşam döngüsü kurmak biraz daha kolay. Mantıken, birkaç ay boyunca ürün gönderdiğiniz bir müşteriyi elde tutmak, klasik e-ticaretteki bir müşteriyi elde tutmaktan çok daha kolay olacaktır. Nasıl ki bir e-ticaret sitesinden sıkça alışveriş yapan müşterileri segmente edip onlara bazı ayrıcalıklar sunuyorsak; bu sistemde de belli bir sürenin üzerinde abone olan kişileri mutlu edecek bazı uygulamalar devreye sokulmalıdır. Ayrıca firmalar müşterilerine ayda bir paket göndermekten öte, sıcak bir iletişim çalışması yürütebilmeyi başarırlarsa, sanıyorum ki e-ticaret sektörü yeni yıldızlarını ortaya çıkaracak.

Abonelikli e-ticaret sistemi yurtdışında epey popüler. Türkiye’de ise yeni yeni gelişiyor. Klasik e-ticaret firmaları bu sistemde kullanabilecekleri ürün ve hizmetlerini dönüştürmeye başladılar. Pazardan pay kapma yarışı gün geçtikçe sertleşecek. Bununla beraber, bireysel girişimci sayısındaki artış gözden kaçmayacak boyutta. Çünkü abonelikli e-ticaret yazılım altyapısını hazır paketler halinde piyasaya süren çok sayıda yazılım firması var. Bu sistemleri satın alarak ya da satışlarınızdan komisyon vererek kullanabiliyorsunuz.

Özetle, pazarlama 1.0 kurallarına göre, insanları heyecanlandıracak ve onların bir ihtiyacını karşılayacak bir ürününüz varsa abonelikli e-ticaret sistemine girmemeniz için herhangi bir sebep yok. Başka İş olarak tavsiyemiz, aldım-verdim anlayışının dışına çıkarak uzun dönem stratejilerinin peşinden koşun.

Etiketler:

  • girişimcilik
  • e-ticaret
  • iş dünyası

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!