İş Dünyası

Amazon,
İngiltere Premier League’in
Yayın Haklarını
Satın Aldı

Amazon,
İngiltere Premier League’in
Yayın Haklarını
Satın Aldı

Geçtiğimiz günlerde resmi olarak Türkiye’ye giriş yapan Amazon, dünyanın en değerli dördüncü şirketi konumunda… Amazon, 1999 yılında E-ticaret sektöründe faaliyet göstermeye başladığında sadece internetten kitap satışı yapılabilen bir mecraydı. Amazon’da yıllar içinde büyüdü, büyüdü ve büyüdü… Bugün akla gelebilecek her şeyin satın alınabildiği bir e-ticaret platformu haline geldi. Yalnıza Amerika’da değil, şirket denizaşırı yatırımlar yaparak organizasyonunu büyütmeye devam ediyor. Türkiye bu ülkelerden bir tanesi…

Slice Intelligence‘ın Şubat ayında yayımladığı bir rapora göre 2017 yılında ABD’deki online satışların %43’ü Amazon üzerinden yapıldı.

Geçtiğimiz yıl J.R.R. Tolkien’ın başyapıtı olan Yüzüklerin Efendisi kitaplarının kullanım haklarını satın alarak ve bunları bir televizyon dizisine uyarlamak üzere hazırlık yapan Amazon, şimdi de dünyanın en prestijli futbol organizasyonu olan İngiltere Premier League’in yayın haklarını satın aldı.

Perşembenin gelişi Çarşambadan belli olurmuş ya! Manchester United Başkan Yardımcısı Ed Woodward, geçtiğimiz sene yaptığı açıklamada, Facebook ve Amazon’un İngiltere Premier League‘in yayın haklarını almak için teklif yapabileceklerini belirtmişti. Nitekim bu söylemin bir spekülasyondan ibaret olmadığı da böylece ayyuka çıkmış oldu.

Ağustos 2019 itibarıyla başlayacak anlaşma üç yıl boyunca geçerli olacak. Bir sezonda 20 maçı canlı yayınlayabilecek olan amazon, maç özetlerinin gösterim hakkına da sahip oldu. Öte yandan bu dev anlaşmanın şirkete olan maliyeti ise henüz açıklanmadı.

Amazon Prime Dizi Sektörüne Damga Vuruyor

Silip süpürmekte olduğu e-ticaret sektörünün yanı sıra Amazon Prime adıyla online dizi ve sinema sektörüne de yatırım yapan Amazon, bu alandaki büyümesini de sürdürüyor. Yaklaşık olarak 63 milyon kişinin Amazon Prime üyeliği var. Bu rakam ABD’deki yetişkin nüfusun yaklaşık yüzde 25’ini oluşturuyor. Genel olarak bir evde bir hesabı birden çok kişinin kullandığını da düşünürsek, Amazon Prime’ın satış rakamlarının ne boyutlarda olduğunu görmüş oluruz.

Rakamlarla Amazon

♦ Seattle’ın çalışan nüfusunun % 7.5’i Amazon çalışanlarından oluşuyor
♦ Amazon’un dünya çapında 300 bin çalışanı var
♦ Online satışların %43’ü Amazon üzerinden yapılıyor
♦ ABD’li 4 yetişkinden 1’i alışverişini Amazon Prime üzerinden yapıyor
♦ Bir günde sadece 1,6 milyon paket kargoya veriliyot
♦ 2013’te verilerin bulunduğu bir rapora göre, Amazon günde 1.6 milyon paket gönderiyor
♦ Kargolanan paketlerin tamamı Batı Virginia’nın tamamını kaplıyor
♦ Amazon’un Amazon depolarında 45 bin robot kullanılıyor
♦ 2016 yılından önce ABD’de bu rakam 30 bin iken, şuan 45 bin robot çalışıyor.

Etiketler:

  • amazon
  • marka hikayeleri
  • iş dünyası

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!