İş Dünyası

Amazon'un
Türkiye Pazarına
Girişi Ertelendi

Amazon'un
Türkiye Pazarına
Girişi Ertelendi

Dünyanın en büyük şirketlerinden olan ABD’li e-ticaret devi Amazon’un Türkiye’ye giriş tarihi, Türkiye ile ABD arasında yaşanan siyasal ve ekonomik gerekçeler öne sürülerek ileri bir tarihe ertelendi. Amazon yetkililerin ifadesine göre “iPhone’ların balyozla kırıldığı bir dönemde Türkiye’ye girmek doğru değilmiş!

E-ticaretin dünya devleri Alibaba ve Amazon bir süredir Türkiye’deki operasyonları için hazırlık yapıyorlardı. Özellikle de Amazon, Haziran ayından bu yana Türkiye pazarındaki operasyonunu başlatabilmek için yoğun bir çalışma içerisindeydi.  Bir süredir Türkiye’deki yerli üreticilerle ve büyük markalarla anlaşmalar yapan Amazon, Türkçe platformun test çalışmalarını da sürdürüyordu. Hatta Amazon’un İstanbul ofisi Levent’te açılmıştı bile. Son yorumlar geçtiğimiz Kurban Bayramı’ndan sonra Amazon’un faaliyetlerine başlayacağı yönündeydi ancak öyle olmadı.

 “Amazon’un bayram sonrasında satışlara başlaması beklenirken operasyonun bir süre daha ertelendiği belirtildi. Aldığımız bilgilere göre Ekim ayına kadar beklemek durumunda olabiliriz. Mevcut gergin ortamın sürmesi ya da derinleşmesi durumunda ise ne olacağını şimdiden kestirmek zor… ABD ile yaşanan siyasal ve ekonomik krizin Türk halkında yarattığı tahribat, bizi iPhone’ların balyozlarla kırıldığı ve Allahuekber nidaları ile medyan okunulan bir ülke haline getirdi. Bir taraftan da ABD’li markaların mallarına uygulanan boykotlar var. Gerçi bu boykotların ne geçmişte ne de bugün bu markaları etkilediği görülmemişse de toplumdaki tepkilerin bu denli arttığı bir dönemde Türkiye’ye girmenin doğru olmadığını düşündükleri için onları suçlayamayız.

Gecikme Olsa da Gerçekleşecek

Birkaç aylık bir gecikme olsa da eninde sonunda Amazon, Türkiye boy göstermeye başlayacak. Diğer e-ticaret devlerinin de Türkiye’deki operasyonlarına hız vermesi ile hiç görmediğimiz kadar güçlü bir rekabet ortamı yaşanabilir. Bu rekabetin Türkiye’deki e-ticaret sektörüne katkı sağlayacağını düşünenlerdenim. En kötü ihtimal bazı kötü firmalar batacak ve geride işini layığı ile yapanlar kalacaktır. Ayrıca tüketici tarafından bakarsak da rekabet ortamı daha uygun fiyatlara alışveriş yapma imkanı getirebilir. Amazon, E-bay ve Alibaba bermuda şeytan üçgeninin Türkiye’de oluşması ile birlikte sektör bambaşka bir noktaya evrilebilir; e-ticaretin tarihi Türkiye’de baştan yazılabilir. İzleyip göreceğiz…

Etiketler:

  • amazon
  • e-ticaret
  • iş dünyası

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!