Haber

Başarılı bir iş
mülakatı için
en iyi teknikler

Başarılı bir iş
mülakatı için
en iyi teknikler

Başarılı bir iş mülakatı için en iyi teknikler
 

Küçük detaylar iş mülakatının sonucunu belirleyebilir - henüz kendinizi tanıtmaya başladığınız andan itibaren üstelik. Küçük bir hata bile potansiyel yeni işinizin onu sizden daha kesinlikle(!) daha az hak eden birine gitmesine sebep olabilir. Bunun olmaması için yapmanız gereken şeylerin başında görüşme öncesi hazırlanmak için yeterli zamanı ayırmak geliyor.

Aşağıdaki mülakat teknikleri ihtiyacınız olan her alanda sizi görüşmeyi yapan kişi karşısında daha az terlediğiniz bir görüşmeye hazırlamak için yardımcı olabilir.

Mülakat yeteneklerinizi geliştirin.

Tüm iş görüşmelerine mutlaka gitmelisiniz derken bundan bahsediyorduk. Mülakat yeteneklerini geliştirmeye daha iyi mülakatlar geçirmek için ihtiyacınız var. Bu yüzden önünüze çıkan tüm fırsatları - sonrasında işi kabul etmeyeceğini biliyor bile olsanız - değerlendirin.

Başarıya uygun giyinin.

Potansiyel işvereniniz karşısında yaratacağınız ilk izlenim ne giydiğinizden bir hayli etkilenecek - haliyle mülakatın sonucunu da. Bu yüzden yapacağınız işe uygun bir giyim ile mülakata gelmek çok önemli. Neyin uygun olduğu işin doğasına göre değişecektir - sizin odaklanmanız gereken ise işi aldıracak bir kostüm ile orada olmak.

Alıştırma yapın.

İş görüşmesi sırasında karşınızdaki kişi ile nasıl iletişim kurduğunuz, fikirlerinizi nasıl tartıştığınız çok önemli. Özellikle iş görüşmeleri konusunda çok tecrübeli değilseniz görüşme öncesi ister ayna karşısında ister arkadaşlarınızla pratik yaptığınıza emin olun.

Stresi azaltın.

Söylemesi kolay - tıpkı o gitmediğiniz mülakata gitmemeyi tercih edişiniz gibi (bunu başınıza kakıp duracağız). Yine de stresi bastırmanın yolları var. Üstelik, iş görüşmesini bir yana bırakın, stresi kontrol altında tutamıyorsanız gerçekten başarılı bir 2020ler yetişkini olabilir misiniz?

Kendinizi pazarlayın.

İş görüşmesi sırasında görüşmeyi sürdüren kişinin sizi nasıl algıladığı ya da tanıdığı kuracağınız iletişime bağlı. Abartı ve asılsız iddialardan uzak biçimde yeteneklerinizden ve önceki işlerinizde edindiğiniz net başarılardan bahsetmeyi ihmal etmeyin!

İçine kapanık biriyseniz…

Bu konuya daha detaylı da değindik. Eğer içine kapanık biriyseniz iş görüşmeleri sizin için özellikle sancılı süreçler olabilir. Bu süreci en iyi nasıl yönetebileceğinizi öğrenmek için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Teşekkür etmek için zaman yaratın.

Görüşmeden sonra görüşmeyi yaptığınız kişiye teşekkür etmeyi unutmayın. Bunu telefonla yapabileceğiniz gibi e-mail ile takip etmek görüşme hakkında değinmek istediğiniz birkaç noktayı gündeme getirme fırsatı da yaratacaktır.
 


 

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!