Haber

Başka bir işe
ihtiyacınız olduğunu
gösteren 10 işaret

Başka bir işe
ihtiyacınız olduğunu
gösteren 10 işaret

Başka bir işe ihtiyacınız olduğunu gösteren 10 işaret

İşte zor zaman mı geçiriyorsunuz? Artık orada bir dakika dahi geçirmek istemiyor musunuz?

Bazen bu iki sorunun yanıtını vermek için uzun zaman harcarız. Tamam, bazen kötü bir işi bile çat diye bırakabilecek ekonomik rahatlıkta olamayabiliyoruz. Yine de aşağıdaki liste işten ayrılmanın sizin için hayırlısı olduğuna delalet eden işaretleri görmenize yardımcı olabilir.

1 - Yeni bir iş hakkında plan yapmaya başladınız. Arada bir hepimizin başına gelecek “kötü iş günü” sırasında “Yok ben değiştireceğim bu işi” hissiyatı sizde sık yaşanır olduysa bir ihtimal işinize karşı beslediğiniz sevginin hepsi yok olmuş olabilir. İşinizi, çalışma arkadaşlarınızı ya da patronunuzu sevmiyor olmak sizi bu noktaya getirdiyse hazır olun - başka bir iş için ava çıkmak üzeresiniz.

2 - Aile ve arkadaşlarınızla yaptığınız konuşmalarda konu dönüp dolaşıp işle alakalı sıkıntılara geliyor. Eğer her akşam yemeğinde insanlar gününüzün ne kadar stresli ve kötü geçtiğini dinliyorsa bu sıkıntıları ortadan kaldıracak bir başka iş bulma vaktiniz gelmiş olabilir.

3 - Kendizi sürekli emekliliği düşlerken buluyorsunuz - üstelik daha 30 değilsiniz! Tüm gününüz emekliliğinizi hayal etmekle geçiyor, yılları hesaplıyorsunuz - hatta günleri… Profesyonel hayatınızı bu geri sayımla heba edemezsiniz. Bunun yerine içinizdeki hissiyatı bir motivasyon aracı olarak kullanın ve iş aramaya başlayın.

4 - Uyku düzeniniz yerle yeksan. Uyumakta zorluk çekiyorsunuz, gece uyanıyor ve işle alakalı stres yapmaya devam ediyorsunuz. Uyku, sağlığınızın üzerinde büyük etkisi olan bir etken. İş kaynaklı stresten de kolaylıkla etkilenebiliyor. Üstelik uykusuzluk - ya da kaliteli bir uyku düzeninden yoksun olma - kötü bir işi daha da kötü hale getirecektir. Bu kısırdöngüden kurtulmanın bir yolunu bulmaya bakın.

5 - Baş ağrılarının, soğuk algınlıklarının sıklığı artıyor. Fiziksel sağlığınız kimi zaman zihinsel sağlığınızın bir işaretçisi olabilir. Şayet genel olarak hasta hissediyorsanız belki de suçlu işinizdir. Ve eğer işiniz sizi hasta ediyorsa, yenisini aramak için başka bir motivasyona ihtiyaç duymamalısınız.

6 - Sorunlarınızdan uzaklaşmak için keyif verici madde kullanımız artıyor. İşten sonra bir kadeh şarapla rahatlamakta hiçbir yanlışlık olmasa da kendinizi her gece şişelerin dibinden toplar olduysanız - ve sarhoş halinizin de favori yakınma konusu iş ise - resme bir de dışarıdan bakın. Eğer bu sıkıntının altında gün boyu yaşadığınız stres var ise profesyonel hayatınızın bekası için bir şeyleri değiştirmekle yükümlüsünüz.

7 - İştahınız yok ya da her zamankinden çok yemek yiyorsunuz. Yiyecekler de kimimiz için keyif verici maddeler gibi sığınalacak bir liman olabilir. Ya da stres yüzünden iştah sorunları yaşayabilirsiniz. Eğer işteki stres yüzünden bu iki ihtimalden birisi günlük hayatınız haline geliyorsa, başka iş bakmaya başlama zamanınız gelmiş demektir.

8 - Pazartesi bir nefret kaynağı, sabah kalkmak ise büyük bir sorun haline geldi. Sabahları yorgun olmak son derece normal ama işe gitmek için birinin sizi yataktan kazımasına ihtiyaç duymamalısınız.

9 - Verimliliğiniz ve tutkunuz azaldı - ofiste daha sık sıkılır oldunuz. Eğer her on dakikada bir Facebook’u kontrol eder, Instagram’dan başınızı kaldıramaz hale geldiyseniz bunun sebebi tembel tabiyatınızdan farklı bir şey de olabilir. Sizi zihnen daha çok yoracak/tatmin edecek bir işe ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz.

10 - Patron ve çalışma arkadaşlarınızla daha sık tartışır oldunuz. Dahası işiniz üzerinde bir kontrolünüz olmadığını hissediyorsunuz. Eğer işinizden duyduğunuz hoşnutsuzluk ofiste sinirlerin gerilmesine yol açıyorsa, performans ya da tavırlarınızla alakalı uyarı aldıysanız kesinlikle başka bir iş bakmaya başlama dönemindesiniz. Bir işten henüz durumlar iyi iken ayrılmak diğer kötü alternatife göre tercih etmeniz gereken bir seçenek, bunu unutmayın.


 

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!