Haber

Bir iş teklifini
kabul etmeden evvel
sormanız gereken 6 soru

Bir iş teklifini
kabul etmeden evvel
sormanız gereken 6 soru

Bir iş teklifini kabul etmeden evvel sormanız gereken 6 soru

Yeni bir iş teklifi aldınız; tebrikler! Hemen kabul ettiğinizi bildiren bir iletişim kurmak istiyorsunuz ama bir yanınız hala emin değil.

İşte o yanınızın içini rahatlatmanıza yarayacak, bir iş teklifini kabul etmeden önce sormanız gereken 6 soru.

Bana adil bir maaş teklif edildi mi?


Keyif almadığı bir işi uzun süre boyunca yapmak zorunda kalan her profesyonel size paranın mutluluk getirmeyeceğini, bir işi kabul etmenizin ana kıstasının maaş olmaması gerektiğini söyleyecektir.

Her ne kadar bu yanlış bir çıkarım olmasa da hak ettiğiniz kadar kazanmanız gerektiği de bir başka tartışmaya kapalı konu. Bu yüzden teklif aldığınız alanda sizinle aynı işi yapan insanların ne kadar maaş aldığını bilmeniz gerekiyor. Aldığınız teklifi edindiğiniz bilgiyle kıyaslayın. Size işi teklif eden işletmenin konumu da bu konuda belirleyici olabilir, bu faktörü göz ardı etmeyin. Eğer ortalamadan düşük bir teklif aldıysanız reddetmeden evvel bunu tartışmayı deneyebilirsiniz.

Potansiyel işveren hakkında ne düşünüyorum?

Patronunuzla kanka olmak zorunda değilsiniz - hatta pek çok vakada olmamanız sizin hayrınıza olacaktır. Yine de onun iyi anlaşabileceğiniz biri olmasını tercih edersiniz. Kimi zaman ilk izlenimler yanıltıcı olsa da içgüdülerinize güvenin. Örneğin görüşmeniz sırasında işverenin çalışanlarından birine kötü ya da haksız biçimde muamele ettiğini görmek kırmızı alarm olabilir.

Potansiyel iş arkadaşlarım hakkında ne biliyorum?

Çok büyük bir ihtimalle potansiyel iş arkadaşlarınızla tanışmadınız, zira ofis turları tanışma seanslarını kapsamıyor. Yine de bu, onlara dair ilk izlenim edinmeye yönelik bir adım. Bu fırsatı akıllıca kullanın.

Arkadaş canlısı gözüküyorlar mı?
Daha önemlisi; orada çalışmaktan mutlu gözüküyorlar mı?


Eğer onlara dair hiçbir bilginiz yoksa networkünüze ulaşıp kurumla ve çalışanlarıyla alakalı bilgi almayı deneyebilirsiniz.

Bu ofis ortamında rahat olacak mıyım?

Kimi ofisler sizi diken üstünde tutarken kimisini rahat bulursunuz. Kimi ortamlar sizi rahat hissettirirken başkaları sizi gerebilir. Eğer iş teklifi gelen ofis ortamının sizi rahatsız hissettireceğini düşünüyorsanız belki de kabul etmek yerine başka bir iş aramaya devam etmelisinizdir.

Kurum kültürü ve hedefleri benimkilerle örtüşüyor mu?

Haftada 80 saat çalışmanın düşüncesi bile ağlamanıza yetiyor mu? Hayvanlar üzerinde ürün testi yapılmasına karşı güçlü hisler mi besliyorsunuz?

Haliyle sizden beklentileri bu iki örneğe çıkan işlerde çalışmak hoşunuza gitmeyecektir.

Bu işe bağlılık gösterebilecek miyim?

İş yerinin evinize olan uzaklığı belki görüşmeye giderken sıkıntı değildi ama günlük bir aktiviteye döndüğü zaman nasıl hissedeceksiniz? Bu ve benzeri etkenleri serinkanlılıkla tartıp evet cevabını öyle vermeniz gerekir.
 


 

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!