Marka Hikayeleri

Engelleri Kaldıran
4 Muhteşem Girişim

Engelleri Kaldıran
4 Muhteşem Girişim

Teknoloji, insanlığın iyiliği için kullanıldığında şüphesiz hayatlarımızı kolaylaştırıyor ve yaşam kalitemizi artırıyor. Hemen her gün hayatımıza giren birçok yeniliği deneyimliyoruz. Dünyanın dört bir yanından girişimciler, çıkardıkları yeni ürünlerle ihtiyaçlarımızı gidermemizi sağlıyor. Bazen de bir ihtiyaç yaratıyor.

Başka İş olarak yeni teknolojileri ve ürünleri mümkün olduğunca takip ediyor ve sizlerle paylaşmaya çalışıyoruz. Özellikle engelli bireylerin hayatına bir nebze olsun olumlu katkı yapacak her türlü yenilik bizim için bir sevinç kaynağı oluyor.

İşte son zamanlarda engelleri bireylerin hayatlarını kolaylaştıran, engelleri kaldırmak için ortaya çıkmış 4 yeni girişim…

Tekerlekli Sandalye ile Otomobile Binmek Çok Kolay

Tekerlekli sandalye kullanıcılarının araç kullanımlarını kolaylaştırmayı hedefleyen Kenguru Electric Car, tekerlekli sandalye ile arabanın içine girerek doğrudan sürücü koltuğuna geçebileceğiniz bir tasarıma sahip. Kenguru saatte 40 km hız yapabiliyor ki bu konuda yasal sınır bu kadar. Kenguru’yu geliştiren girişimci Stacy Zoern’in kendisi de kas atrofisi isimli bir hastalıktan müzdarip. Yaşadığı sıkıntılar sonucu geliştirdiği bu ürün ile tekerlekli sandalye kullanıcılarının araç kullanımı oldukça kolay hale getirmiş.

Epilepsi Atakları İçin SMART

Epilepsi hastalarının daha önceden bir belirti olmaksızın atak geçirdiklerini biliyoruz. Bu durum epilepsi hastalarının hayatlarını oldukça zorlaştırmakta… Bu probleme bir çözüm üretmek üzere Costa Rica’lı birkaç üniversite öğrencisi, epilepsi atağının henüz başlangıç aşamasındaki sendromlarını takip eden ve bu verileri kullanarak bir sonraki atağın zamanını tahmin eden bir cihaz geliştirdi. Bu sayede hasta bakıcılar ya da hasta yakınları ataklardan önce uyarı alabiliyor. SMART ismi verilen bu akıllı kemer sayesinde hastalar artık daha güvende.

Parkinson Hastaları İçin Kaşık

Geçtiğimiz dönemlerde Google tarafından satın alınan The Liftware Base Stabilizer, Parkinson hastalarının daha kolay yemek yiyebilmelerini sağlıyor. Parkinsondan kaynaklanan aralıksız titremeyi bir miktar engelleyen bu kaşık, hastaların dışarıdan yardım almadan yemek yemelerini sağlıyor; onların hayat kalitelerini artırıyor.

Akıllı Beyaz Baston: Vestel WeWalk

YGA’nın gönüllü mühendisleri ve Vestel’in işbirliği ile ortaya çıkan bu beyaz baston, sıradan baston işlevi görmesinin yanında, kullanıcısının göz ve göğüs hizasındaki tehlikelere karşı onu uyarma özelliğine sahip. Bu akıllı baston aynı zamanda cep telefonuyla entegre edilebiliyor. Haziran ayında piyasaya çıkması planlanan ürün, Edison Awards’ta birinciliğe layık görüldü.

Etiketler:

  • marka hikayeleri
  • Girişim
  • teknoloji

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!