Haber

Facebook iş arama
ve networking açısından
nasıl faydalı kullanılabilir?

Facebook iş arama
ve networking açısından
nasıl faydalı kullanılabilir?

Facebook iş arama ve networking açısından nasıl faydalı kullanılabilir?

Şayet Facebook’un insanların çocuk ya da ev hayvanlarının fotoğraflarını paylaştıkları bir platform olduğunu düşünüyorsanız - haksız sayılmazsınız. Fakat bu sosyal medya platformu - ücretsizce kullanma hakkı verdiğiniz kişisel verilerinizden fayda sağlamasının yanı sıra - networking ya da iş arama faaliyetlerinde işinize yarayabilir.

Bir düşünün. Ne sıklıkla arkadaş listenizdeki birinin çalıştığı şirketin yeni eleman aradığına yönelik postlar görüyorsunuz? Sizin alanınızla alakalı kaç grup var?

Aşağıdaki basit taktikleri uygulayıp Facebook’u iş arama sürecinize dahil edebilirsiniz.

Mesleki ilgilerinize hitap eden gruplara katılın

Facebook’un arama fasilitesini kendi yararınıza kullanın. Yaptığınız arama sonucunda kimi gizli ya da kısıtlı olan gruplara denk gelebilirsiniz. Aynı zamanda iş arkadaşlarınıza onların dahil oldukları Facebook gruplarını sorabilirsiniz. Eğer onların dahil olduğu kısıtlı gruplar varsa sizi davet edebilirler.

İnternetteki aramanızı Facebook dışına taşırıp insanların hangi Facebook gruplarını önerdiğini de incelemek isteyebilirsiniz.

Grubun bir parçası haline gelin

Moderatörü olmanıza gerek yok şüphesiz. Ama grubun aktif bir üyesi olmaya çalışın. Sizde bir fikir çağrıştıran postlara yorum yapın - tavsiye verin, bilgi paylaşın. Aynı zamanda siz de kendinizle alakalı içerikler paylaşmak isteyebilirsiniz.

Etkinliklere dahil olun

Eğer insanlar networking etkinlikleri hakkında içerik paylaşıyorlarsa dahil olmayı düşünün. Tanışma kısmında yapacağınız kısa sohbeti kolaylaştıracak bir ortak noktanız zaten mevcut - bu insanlarla aynı Facebook grubundasınız. İnsanlarla yüz yüze tanışarak kurduğunuz ilişkiler haliyle daha güçlü bir zemine sahip oluyor. Bunu kullanmaktan çekinmeyin.

Fayda sağlamayan ya da aktif olmayan gruplardan çıkın

Kapalı gruplarda paylaşılan iletişimin nicel ve nitel bilgilerine sahip olmayacaksınız. Fakat gruplara dahil olmanız durumunda bu iki özellik grubuna yönelik olumsuz bir düşünceye sahip olursanız gruptan ayrılma konusunda tereddüt etmeyin.

 


 

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!