Franchise Hakkında Merak Ettikleriniz

Franchise Olmadan Önce
Sormanız Gereken 5 Soru

Franchise Olmadan Önce
Sormanız Gereken 5 Soru

İş dünyasında fırsatlar tükenmek bilmiyor. Birçok girişimcinin adını başarılı işleriyle duymaya devam ediyoruz. Sıfırdan başlayıp, kendi işini kurarak büyük başarılara ulaşmış birçok girişimciye şahit oluyoruz fakat her her girişimcinin sıfırdan başlaması gerekmiyor. İşte burada işin içine Franchising giriyor. Franchising kendi işinin sahibi olmak isteyen ama bir fikir bulup, sıfırdan başlamak istemeyenler için en doğru seçenek.

Steve Jackson, "Franchising, tekerleği yeniden icat etmek istemeyen ve var olan bir sistemi izlemek isteyen adaylar için harika bir yoldur" der. "Takım çalışmasına uygun birisi ise franchise sistemiyle istediği başarıya ulaşabilir." diye de ekler.

Eğer o insan olduğunuzu düşünüyorsanız, öncelikle kendinize sormanız gerek birkaç soru var.

1. Sıfırdan bir iş kurmak yerine, franchising alarak hazır bir işi mi büyütmek istiyorum?

Bazı girişimciler kendi fikirleriyle bir iş kurmayı tercih eder ve denerler. Bazıları ise bu kişilerin fikirlerine ortak olur ve o fikri daha da büyütmek isterler. Buna hem riski azaltma isteği hem de maddi durumlar neden olabilir. Sıfırdan bir iş kurmak hem yorucu hem de maliyetlidir. İkinci kategoriye aitseniz franchising sizin için iyi bir seçenek olabilir.

2. Kurallara uymaya hazır mıyım?

Franchise sahipleri eğer ana şirketin belirlediği kurallara uyarsa başarıya ulaşabilirler. Burada takım çalışmasına uygunluk devreye girer. Yukarıda da belirttiğimiz gibi takım çalışması Franchising için önemli bir özellik. Yani girişimci özelliklerine sahip ama aynı zamanda da kurallara ve takım çalışmasına uyabilecek biri franchising için uygun şartlara sahip demektir.

3. Belirli hedeflere sahip miyim?

İyi bir franchise sahibi hedefleri, beklentileri ve ihtiyaçları olan kişidir. Tüm bunlara ulaşmak için sıkı çalışmaktan geri kalmayan kişidir. İşi büyütmeyi ve ilerletmeyi sadece ana şirketin yararına değil kendi yararına gören ve doğru çalışmayla hem kendisini hem franchise olduğu şirketi büyüten kişidir.

4. Finansal riskleri karşılayabilir miyim?

Franchise alarak risklerden uzak kalmayı düşünmek bir hata. Franchising size destek, eğitim, rehberlik ve güvenlik sağlar. Fakat iş iştir. Risk her zaman vardır ve en kötüsü düşünülerek gerekli önlemler alınmalıdır. Franchising hem kendi işinizin sorumluluğunu hem de ana şirketin ve hatta diğer franchise’ların sorumluluğunu üstlenmek demektir. Sizin neden olacağınız bir kriz diğer tüm bayileri etkileyecektir. Tabii ki aynı risk sizin için de geçerli.

5. Yardım alabileceğim bir danışmanım var mı?

Daha önce de söylediğimiz gibi ana şirketin eğitim ve desteğinden faydalanacaksınız. Ancak sektörünüz ne olursa olsun güvenebileceğiniz bir yardımcı, bir danışmana her zaman ihtiyacınız olacaktır. 

Bir franchise almadan önce yukarıda tüm soruları kendinize sorun ve derin bir araştırma yapın. Önce kendinizi sonra işi sorgulayın. Ardından kendinize bir eylem planı hazırlayın. Bir strateji sahibi olmak hedefleriniz doğrultusunda size yol gösterir. Stratejinizi oluştururken kendinize şu soruları da sorabilirsiniz.

Bunlar, strateji belirlerken kendinize sorabileceğiniz bazı başka sorular:

  • Franchise'ıma ne kadar zaman harcamalıyım?
  • Bir müdür tutmam gerekiyor mu?
  • Franchise'ı başarılı yapmak için ne kadar paraya ihtiyacım var?
  • Ne kadar süre bu franchise'a sahip olmak istiyorum?

Etiketler:

  • franchise
  • franchising
  • girişimci

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!