Girişimcilik Tavsiyeleri

Franchise Vermek İsteyen
Girişimciler İçin
6 Öneri

Franchise Vermek İsteyen
Girişimciler İçin
6 Öneri

Franchising; sözleşmeye dayalı, direkt bütünleşmiş bir pazarlama sistemidir. Bu sistemde markanın imtiyaz hakkı sahibi, belirli süre, koşul ve sınırları kapsayan anlaşmayla bağımsız yatırımcılara iş yapma sistemini ve markasını kullandırır. Bu tanımdan da anlaşılabileceği üzere, franchising sisteminin temelinde marka ve know-how (bilgi-birikim) vardır.

Franchising sistemi ile ilerlemek büyümenin en hızlı yoludur. Ancak bu sistem birtakım risklere de gebedir. Doğru bir bayilik sistemi kuramazsanız bin bir emekle geliştirdiğiniz marka imajı bir anda yerle bir olabilir. Yani, franchise vermek ve büyümekten daha önemlisi, doğru bir organizasyon yapısına sahip olarak büyüme eylemini bir sonuç hale getirebilmektir.

İşte Franchise vermek isteyen şirket sahipleri için önerilerimiz:

Kendinizi Test Edin

İlk olarak şirketinizi ele alın. Bayilik verecek kadar marka bilinirliğine ulaştınız mı? Sektördeki konumunuz ne? Franchising modeli hakkında yeteri kadar bilgi sahibi misiniz? Bayilik vereceğiniz girişimcilerin denetlenmesi ve eğitimi gibi görevlerinizi yerine getirecek kaynaklara sahip misiniz? Tüm bu sorulara vereceğiniz yanıtlar son derece önemli.

Kontrol etmediğiniz noktalarda profesyonellerden yararlanmak ya da bazı eğitimler alarak kendinizi geliştirmek akıllıca olacaktır.

Karlılığınızı Girişimcilere Gösterin

Franchise verebilmek için iş modelinizin umut verici olduğuna dair girişimcilere somut ve kesin kanıtlar göstermeniz gerekir. Eğer girişimcileri cezbedecek bir iş modeli geliştiremezseniz vizyonu ve parası olan girişimciler sizi kolay kolay tercih etmeyecektir. Bilmelisiniz ki rakipleriniz de bayilikler vererek büyüme yolunu seçmiş olabilir.

Bir işletmenin karlılık oranının yüksek olması kendi kendine gerçekleşecek bir şey değildir. Maliyetlerinizi azaltacak anlaşmaların yapılması, ucuza hammadde temini, kira desteği, eğitim desteği gibi detayları yerine getirmeniz gerekecektir. Tüm bunlar, damlaya damlaya daha karlı bir iş modelini oluştururlar.

Pazar Araştırması Yapmayı İhmal Etmeyin

Pazar araştırması (potansiyel) müşterilerinizin; tüketim alışkanlıklarını, tercihlerini, fiyatlara yaklaşımını düzenli olarak belirli veriler üzerinden takip ettiğiniz bir süreçtir. Pazar araştırması sayesinde ürününüzün potansiyel pazarı hakkında veriler toplar ve en iyi şekilde sunmak için zemin hazırlarsınız. Bir girişimin ilk adımlarındaysanız pazar araştırması yaptırmak için yeterli bütçeniz olmayabilir. Elinizdeki mali imkanlar ölçüsünde neler yapabileceğinizi düşünmelisiniz.

Pazar Araştırmasını bütçenize ve organizasyonunuzun ihtiyacına göre çeşitli şekillerde yapabilirsiniz.

♦ Yüz yüze görüşme
♦ Telefonla görüşme
♦ İnternet üzerinden görüşme
♦ Bilgisayar destekli telefon görüşmeleri (CATI)
♦ Bilgisayar destekli kişisel görüşmeler (CAPI)
♦ Davranış araştırmaları
♦ Odak grup araştırmaları
♦ Derinlemesine mükalatlar
♦ Projektif teknikler

İş Modelinizi Yazılı Hele Getirin

Yazılı bir iş modeline ve özenle hazırlanmış bir franchising sözleşmesine sahip olmak en başta markanızın ciddiyetine ve profesyonelliğini gösterecektir. Tüm detayları içeren bir Franchise sunum dosyası oluşturun ve işinizle ilgili her şeyi bu dosyada aktarmaya çalışın.

Bir avukat değilseniz sözleşmeyi düzenlemek için hukuk bilginiz büyük ihtimal yeterli olmayacaktır. Bu yüzden ticaret ve borçlar hukuku konularında uzman bir avukattan hizmet almayı ihmal etmeyin. Bu sözleşmede iş modelinize dair her ayrıntı yer alacağından, girişimcilerin zihinlerindeki riskleri en aza indirmiş olursunuz. Zira, bilinmeyen her şey aynı zamanda risk anlamına gelir.

İşinizi, ürün özelliklerinizi, üretim süreçlerinizi, tedarikçi anlaşmalarınızı ve diğer her şeyi mümkün mertebe yazılı hale getirin. Sunum dosyanızı eline alan bir potansiyel girişimci kesinlikle ondan etkilenmeli…

Doğru Girişimcileri Kabul Edin

Başarınızın anahtarı sizin kadar bayilik verdiğiniz girişimcilerin özelliklerine bağlı. Bu yüzden talip olan hemen herkese franchise vermek doğru bir yöntem değil. Öncelikle belirlediğiniz stratejilere uyacak ve markanıza katkı sağlayacak bir girişimci profili belirleyin, kriterlerinizi oluşturun. Franchising başvurusu yapan girişimcilerle birebir görüşmeler yapmaya çalışın. Belirlediğiniz profile uygun olanlarla yola devam edin.

Girişimci adaylarından bazılarını elemek elbette kolay bir karar değil. Siz de bir girişimcisiniz ve bir an önce büyümek istiyorsunuz. Para kazanmanın yolu olabildiğince çok bayilik vermekten geçiyor. Bir de madalyonun diğer yüzüne bakalım. Senaryo şöyle olsun; yanlış bir girişimciye franchsing verdiniz ve bir gün Twitter’da gezinirken markanızın adını bir rezilliğin içinde buldunuz. İnsanlar ardı ardına tweetler atıyor ve sizi yerden yere vuruyor.  Büyük uğraşlar ile kazandığınız itibar büyük bir darbe alıyor. Buna değer mi düşünseniz iyi olur. Doğru girişimci seçimi bu riskleri tamamıyla bertaraf etmez, ancak azaltabilir.

Eğitim Faaliyetlerini Aksatmayın

Bayilerinizi düzenli olarak eğitmelisiniz. Çünkü markanın sahibi sizsiniz ve onu geliştirmesi gereken kişi de yine sizsiniz. Girişimciler markanızı ne kadar önemseyebilirler ki? Eşyanın tabiatı gereği girişimci dediğimiz insan profili para kazanmaya odaklanmıştır. Şirketlerin ise para kazanmak dışında bir misyonunun olması gerekir. İnsana ve çevreye saygı, sürdürülebilirlik, hizmet kalitesi, finans, pazarlama gibi konularda bayilik verdiğiniz girişimcileri eğiterek aslında markanıza hizmet etmiş olursunuz.

Düzenli eğitim faaliyetleri, markanız ve girişimciler arasındaki sinerjiyi artırmanıza da katkı sağlar. Eğitim ve toplantı organizasyonlarında insanlarla olan iletişiminizi güçlendirebilir ve hedeflerinize daha emin adımlarla ilerleyebilmek için fırsatlar keşfedebilirsiniz.

Etiketler:

  • franchise
  • girişimcilik tavsiyeleri

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!