Girişimcilik Tavsiyeleri

Bir Girişimci Olarak
Yatırımcıları
Nasıl Etkilersiniz?

Bir Girişimci Olarak
Yatırımcıları
Nasıl Etkilersiniz?

Günümüzde iş sahibi olmanın en zorlayıcı tarafı fikrinizi hayata geçirirken ihtiyacınız olan finansmanı sağlamaktır. Pazarı doğru analiz ettiniz ve iyi bir iş fikri ile yola koyuldunuz diyelim. Çoğu yeni girişim için işin oturması, müşteri portföyünün oluşması ve kar etmeye başlanması aylar sürebiliyor. Bu noktada, en önemli konu finansal olarak girişiminizi sürdürülebilir kılmak. Birçok yeni girişimin başarılı bir grafik çizerken finansal kaynakları yeterli olmadığı ve gerekli büyüme adımlarını atamadığı için battığını biliyor muydunuz? Boşuna demiyorlar Para Parayı Çeker diye…

Birçok yeni girişim ihtiyacı olduğu finansal kaynaklara ulaşmak için melek yatırımcılardan yatırım almayı umuyor. Peki, piyasanın kurdu olmuş bu insanları etkilemek o kadar kolay mı? Hiç değil… İş fikrinizin önemi kadar iş yapma biçiminiz de önemli. Açık konuşmak gerekirse bu iş bir Show Business! Ne yapmakta olduğunuzu, vizyonunuzu ve insan kaynağı gücünüzü yatırımcılara göstermenin yolunu bulmalısınız. Bunu nasıl yapacağınız hakkında birkaç önerimiz var:

Nitelikli İnsanları İşe Alın

Bir yatırımcının ilk bakacağı iyi bir ekibe sahip olup olmadığınızdır. Girişiminizin bir ortağı varsa onun kişisel özellikleri ve işe bakış şekli de bu bağlamda önemli. Örneğin, ortaklardan biri şirketi büyütme odaklı yaklaşıyorken diğeri yalnızca nakit para kazanma amacı güdüyorsa o girişimin başarılı olması mümkün değil. Ayrıca nitelikli profesyonellerinden oluşan bir ekip kurmanız da yatırımcıların dikkatini çekebilmek için gereklidir. Çalışanlarınızın iyi özgeçmişlerinin olması, zengin bir portföylerinin olması ya da önemli iş bağlantılarınsa sahip olmaları girişiminize artı değer katabilecek unsurlardır.

Ekibiniz, birbirini tamamlayacak çalışanlardan oluşmalı. Yeni bir girişim iseniz ekip üyelerinizin para kazanmak dışında amaçları bulunmalı. Şirketi benimsemeleri ve büyümeye hevesli olmaları da önemli. Bu düşünce tarzını benimsemiş insanlarla çalışmaya özen gösterin. Bir profesyonel başka bir işte başarılı bir performans göstermiş olabilir ancak bir StartUp’ta çalışmak bambaşka bir durum. Herkes StartUp kültüründe aynı şekilde motive olamayabilir.

Şeffaf Bir İş Planına Sahip Olmak

Şeffaf bir iş planına sahip olmak hem çalışanlarınızın motivasyonunu artıracak hem de yatırımcıların dikkatini çekebilecektir. Dili ve içeriği ile net, anlaşılır ve şeffaf bir iş planınız bir planı, potansiyel yatırımcıların akıllarındaki soru işaretlerini yanıtlamakta daha başarılı olur. Soru işaretleri ya da karanlık noktalar yatırım almanızın önündeki en büyük engellerdir. Yine şunu da eklemekte fayda var; faaliyet gösterilecek pazarın dinamiklerinin de hesaba katılarak hazırlandığı bir iş planı şirketinizin performansı üzerinde etkili olacaktır.

Getirdiğiniz Çözümü Anlatın

Sunduğunuz ürün ve hizmet her ne ise onun hangi problemi çözdüğünü ya da tüketicinin hangi ihtiyacını giderdiğini net bir şekilde anlatmalısınız. Bu yüzden pazarlama literatüründe örneklerini sıkça görebileceğimiz üzere, önce bir problemi tanımlayın, ardından çözüm önerinizi listeleyin. Gerçek bir ihtiyaca çözüm ürettiğinizi ve bu sayede büyüme potansiyelinizin bulunduğunu yatırımcılara göstermelisiniz.

Rakiplerinizden Farkınızı Ortaya Koyun

Yaptığınız tamamen niş bir alanda değilse ya da yalnızca sizin tarafınızdan yapılmıyorsa birçok rakibinizi saf dışı bırakmanız da gerekiyor. Girişimci olmak başlı başına zor bir durum iken, rakipleri izleyerek, analiz ederek birtakım taktikler geliştirmek sizin ve ekibiniz için fazladan iş yükü ortaya çıkaracaktır. Bundan kaçınmayarak farklılaşmanın il adımını atın. Pek çok yeni girişimci yalnızca kendine odaklanır, hızlı bir büyüme dışında her şeyi göz ardı eder, piyasanın dinamiklerini takip etmez. Bir zaman sonra da büyük bir balık gelir ve her şeyi midesine indirir. Bir startup olarak piyasadaki balinalarla birlikte yüzemeyeceğinizi ve onlarla savaşamayacağınızı kabul etmelisiniz.

Özellikle fiyat rekabetine girmek istemiyorsanız ürün ya da hizmetlerinizin diğerlerinden farklı olduğunu, bir problemi farklı bir yöntem ile çözdüğünü dile getirmelisiniz. Kaynaklarınızı farklılaşmak ve yenilikçi bazı nitelikler kazanmak adına harcamaktan kaçınmayın. Çözdüğünüz sorun ile beraber sahip olduğunuz bu özniteliği de yatırımcılara gösterin. Gireceğiniz pazarda rakiplerden farklı olarak ne yapmakta olduğunuzu anlatın ve rakamlarla bu durumun büyüme potansiyelinize olan katkısını ispatlayın. Herkesin yaptığı işi, herkes gibi yapmaya çalışırsanız büyük bir ihtimalle her yıl kurulan ama henüz 1 yılını tamamlayamadan kapanan girişimlerden biri olabilirsiniz.

Etiketler:

  • melek yatırımcı
  • girişimcilik tavsiyeleri
  • startup

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!