Girişimcilik Tavsiyeleri

Girişiminizi
Daha İyi Yönetmeniz İçin
5 Ücretsiz Dijital Araç

Girişiminizi
Daha İyi Yönetmeniz İçin
5 Ücretsiz Dijital Araç

Girişimcilik; cesaret ve tutku gerektiren, zor ama bir o kadar da heyecanlı bir yolculuk… Bir fikri hayata geçirmek için gerekli tüm olanaklara sahip olduğumuzu ve iyi bir ekiple yola çıktığımızı varsayalım. Her şey ideal düzeninde de olsa, yeni bir girişimin kar etmeye başlaması çoğu zaman kolay olmaz. Bu süreç birkaç ay hatta 1-2 yıl sürebilir. Ayrıca hiçbir zaman büyük ölçekli şirketlerin sahip olduğu teknik ve mali olanaklara da sahip olamayacaksınız. Her şey kıt kaynakları ne ölçüde verimli kullanabildiğiniz ile ilgili olacak. Bu verimliliği artırmanın yolu da etkisi ölçümlenebilir performans araçlarından geçiyor. Yine konu geldi dijital pazarlamaya!

Başka iş olarak, şirketinizi daha kolay, daha verimli yönetmenize yardımcı olacak; gücünüze güç katacak 5 ücretsiz dijital araç hakkında bilgi vermek istedik. Keyifli okumalar…

Slack Kullanarak Şirket İçi İletişiminizi Güçlendirin

Slack, temelde ekip arkadaşlarınız ile mesajlaşmanızı sağlayan bir şirket içi iletişim aracı. Ancak bunun çok ötesinde özellikleri de bulunuyor. Slack üzerinde projelerinize ya da belirli iş süreçlerinize dair kanallar oluşturabilir, o kanallara spesifik kullanıcıları atayabilir ve söz konusu proje üzerindeki iletişimi güçlendirebilirsiniz. Slack’in ayrıca bir mobil uygulaması mevcut. Böylece gelişmelerden her an haberdar olabiliyorsunuz. Yine Slack diğer bir çok yazılım ile entegre çalışabiliyor. Yazılımcıların GitHub ya da Bitbucket üzerindeki güncellemeleri, proje yöneticilerinin yoğun bir şekilde kullandığı Jira’daki görevlere ait bildirimler otomatik olarak slack kanallarına gelecek şekilde ayarlanabiliyor. Bu da bize yönettiğimiz bir projedeki hiçbir detayı kaçırmamamız için yardımcı oluyor.

Ücretsiz sürümde hemen her özelliği kullanabiliyorsunuz. Elbette ücretli sürümün sağladığı bazı artılar var. En önemlisi, açtığımız kanallardaki yazışma geçmişi, ücretli versiyonda yıllarca geriye uzanabilirken, ücretsiz olanı kullanıyorsak toplamda bu kota epey düşüyor. Toplamda 2000 mesajdan oluşan kotayı doldurduğunuzda daha eski yazışmalarınızı görüntüleyemiyorsunuz.

Zopim ile Müşterinizi Kaçırmayın

Müşteri iletişimi, potansiyel bir ziyaretçinin müşteriye dönüşmesinde oldukça önemli… Web sitenizde kullanabileceğiniz Zopim gibi bir araç ile sitenizde gezinen bir potansiyel müşteriyi adım adım izleyebilir, sorularını canlı olarak yanıtlayarak ziyaretin satışa dönüşmesine katkıda bulunabilirsiniz.

İnternet sayesinde her ne kadar bilgiye ulaşma konusunda zorluk çekmesek de iş paramızı harcamaya geldiğinde biraz duraksarız. Eğer bir ürün ya da hizmet ile ilgili aklımızda en ufak bir şüphe bile varsa, bu ufacık detay bir siparişin gerçekleşmemesine neden olabiliyor. Canlı destek; müşteri ile anında temas kurmanızı sağlıyor ve varsa aklındaki endişeleri giderme, bulamadığı ürünü iletme gibi fırsatlar sunuyor. Bunun da ötesinde, Google Analytics veya benzeri web analytics araçlarından elde edebildiğimiz niceliksel veriler dışında, bizzat müşterilerimizin kendisinden birtakım niteliksel, özel bilgiler elde edebiliyoruz.

Kanban ile İşlerinizi Planlayın

Girişimimizi geliştirmek ve çok daha iyi yönetmek için tabi ki bazı haftalık ve aylık planlarımız olmalı... İş, süreç ve proje yönetimi için kullanabileceğimiz Trello, Asana, Jira ve Kanban gibi birçok araç var. Hem ücretsiz olması hem de basit projelerde kullanımının çok pratik olması sebebiyle Kanban’ı öne çıkarmak istedik. Kanban ile yapmamız gerekenleri işleri, deadline’ları, o işin kimin tarafından yapılacağını, kimin tarafından kontrol edileceğini oluşturabiliyoruz. Yine, tamamlanan görevleri arşivleyebiliyoruz. Kanban üzerinde erişimler vererek ekip arkadaşlarımızın yaptığı işler hakkında bilgi sahibi de olabiliyoruz. Böylece iş yoğunluğumuzu daha net görebiliyor ve krize mahal vermeden önlem alabiliyoruz.

Mailchimp ile e-posta Pazarlama Yapın

Toplu e-posta gönderimi hizmeti sunan çok sayıda platform var. Bunlardan en bilineni ve en çok tercih edileni ise Mailchimp! Üstelik ücretsiz planda her ay 2000 alıcıya 12.000 e-postayı ücretsiz gönderebiliyorsunuz. Gönderim tamamlandıktan sonra sistemden otomatik rapor çekebilir ve maillerinizin hedefine ne kadar ulaştığını görebilirsiniz. Ayrıca sitenize yerleştirdiğiniz lead toplama alanlarını da Mailchimp ile entegre edebiliyoruz. Böylece e-posta listemize kaydolan ziyaretçiler otomatik olarak listemize ekleniyor; aynı şekilde e-posta listemizden çıkmak isteyen insanlar otomatik olarak listemizden çıkmış oluyorlar.

Semrush ile SEO Performansınızı Takip Edin

Yeni bir girişim dahi olsanız arama motorlarındaki varlığınızı takip etmelisiniz. Yıllarca hiçbir şey yapmadıktan sonra bir anda Google’da ilk sıralarda çıkmak için garip garip yöntemlere başvurarak aldatılmak istemiyorsanız sitenizi yayına aldığınız andan itibaren SEO için bir miktar kaynak ayırmalısınız. İşe, ücretsiz bir Semrush hesabı kullanarak başlayabilirsiniz. Ücretsiz planda her ay 100 web sayfasını tarayabiliyor ve bu sayfalardaki optimizasyon hatalarını görebiliyorsunuz. Yalnızca site için optimizasyon değil; anahtar kelime raporları, rakip analizi, sosyal medya analizi ve daha birçok işlevi basit kurulumlar ile yapabiliyorsunuz. Semrush ile Search Console, Adwors, Analytics gibi hesaplarınızı da entegre ederseniz daha kaliteli raporlar alabilirsiniz. Ücretiz versiyon sınırlı sayıda web sayfası içeren bir site için pekala yeterli olacaktır. Daha fazlası için ücretli versiyonu satın alabilirsiniz. Yine arama motoru optimizasyonunun farklı alanlarına hizmet veren Ahrefs, LinkResarchTools, Screaming Frog gibi ücretli araçlara göz atabilirsiniz.

Etiketler:

  • girişimcilik tavsiyeleri
  • teknoloji
  • dijital

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!