Girişimcilik Tavsiyeleri

Girişimcilere
Başarı İçin 10 Öneri

Girişimcilere
Başarı İçin 10 Öneri

Girişimcilere Başarı İçin 10 Öneri

Küçük ve orta boy işletmeler ülkelerin ekonomilerinde önemli bir yere sahiptir. Baktığımızda, ortalama olarak işletmelerin %95'ini KOBİ'ler oluşturuyor. Bu işletmelerin toplam istihdamdaki payı ise %50'nin üzerinde. Bu nedenle girişim ve girişimcilerin desteklenmesi, ekonomik gelişme açısından ülke için de yararlı olacaktır.

Yeni girişim ve girşimcilerin çıktıkları yolda başarıya ulaşabilmeleri için derlediğimiz dikkat edilmesi gereken 10 nokta şunlardır:

1. Öncelikle bir iş planınız olmalı.

Bir planınızın olması, işinizde başarılı olmak için önemli bir yol haritası olacaktır. Ayrıca kendinizi tanımanız, hedeflerinizi bilmeniz ve faaliyet göstereceğiniz pazara ve müşterilere dair çalışmalarınızı yönlendirebilmeniz için size ve işinize fayda sağlayacaktır.

2. Yapmayı planladığınız iş ile alakalı yeterli düzeyde bilgi sahibi olun.

Gerken bilgiye sahip olmanız gerekirse eğitim ve destek almanız,  faaliyet göstereceğiniz alanda donanımlı olmanıza ve daha verimli çalışabilmenize yardıcı olacaktır.

3. İşletmeniz için gerekli ruhsat ve izinleri almayı ihmal etmeyin. 

Bunun için öncelikle işletmenizin hukuki yapısını tam olarak belirlemeniz gerekecektir. Şahıs, ortaklık, limited şirketi, kar amacı gütmeyen veya kooperatif. Sizin için en uygun yapıya karar verdikten sonra fatura ve vergi kimlik numarası için gerekli işlemlerin yapılması gerekiyor.

4. Gerekli olan finansal kaynaklara sahip olduğunuzdan emin olun.

Bu işe ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunu hesaplamakla başlayın. Daha sonra bu kaynağı nasıl bulabileceğinize dair araştırmalara başlayın. Eğer yeterli finansal kaynağa sahipseniz, bu kaynağı nasıl değerlendireceğinizin planını yapmayı ihmal etmeyin.

5. Devlet desteği veya hibelerin  araştırmasını yapın.

Yapacağınız işle ilgili devlet desteği, hibe, araştırma bursu veya  girişim kredisi olup olmadığına bakın. Bu konuda KOSGEB size yardımcı olabilir.

6. Pazarlama stratejinizi belirleyin.

Pazarlama konusunda sade ve basit olun. Hedefinizi net bir şekilde belirleyin. Pazara, rakiplerinize, müşterilerinize, ürün ve çözüm vaatlerinize uygun fiyatlandırma politikaları belirleyin ve müşterilerinize hangi yöntemlerle ulaşacağınızı belirleyin. Mutlaka bir web sitesi açın ve arama motorlarında üst sıralarda olabilmek için doğru SEO çalışmaları yapın. İster B2B çalışın ister B2C, sosyal medyayı  etkili kullanmaya özen gösterin. Bu sayede hedef kitlenize ulaşmanız kolaylaşacaktır.

7. Çalışan hakları ve işveren yükümlülükleri hakkında araştırma yapmayı ihmal etmeyin.

Yanınızda çalışacak personelin hakları ve onları çalıştırabilmek için yapılması gereken yasal işlemleri öğrenmek için iyi bir araştırma yapmalısınız. Bu sayede hem çalışanlarınız, hem de kendi sorumluluklarınız hakkında yeterli donanıma sahip olacaksınız.

8. Muhasebe, işletmeler için en önemli konulardan biridir.

Öncelikle bu birimin şirketi içerisinde mi yoksa başka bir şirketten mi yardım alınacağına karar vermelisiniz. Bu karar, kurulacak işletmenin büyüklüğüne göre de değişkenlik gösterecektir. İş planınızı yaparken bu konuyu değerlendirerek en uygun yöntemi seçmelisiniz.

9. Yeni kurulacak işletmeniz için teknoloji yatırımları da büyük öneme sahiptir.

Mali olarak önemli bir gider olan teknoloji yatırımları, şirketin yapısına uygun olarak yapılmalıdır. İhtiyaçlarınızı belirlenmeli ve en az yatırımla en fazla verimi alacak şekilde yapılandırmalısınız. Şirketin yakın ve uzun vadeli büyüme potansiyeli de göz önünde bulundurulmalı ve teknolojik yatırımlar bu potansiyeli karşılayabilecek düzeyde olmalıdır. Ayrıca müşteri bilgilerini yöneteceğiniz programlarla mevcut ve potansiyel müşterilerinizin bilgilerini güncel olarak saklayabilecek, mevcut müşterilerinizin satın alma davranışlarına göre onlara sunacağınız yeni ürün ve çözümleri, kampanya vb uygulamaları yönetmeniz kolaylaşacaktır.

10. Ofisinizin  yerini seçerken ve dekore ederken dikkatli olun.

Müşterileriniz için ulaşımı kolay yerler seçmeniz işletmenizin yararına olacaktır. Ulaşım imkanı kolay olan ve iyi dekore edilmiş bir ofis müşterilerinizde iyi bir izlenim bırakmanızı sağlayacaktır. Bunun yanında çalışanlarınızın rahat edeceği ve fonksiyonel ofis mobilyaları seçmeniz çalışmalarınızın daha verimli olmasına katkı sağlayacaktır.

Etiketler:

  • Girişim
  • girişimci
  • başarı
  • öneri

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!