Ekonomi

Hazır Yemek Sektöründe
Çiğköfte Damgası

Hazır Yemek Sektöründe
Çiğköfte Damgası

Çiğköfte sektörü, gerek üretim kolaylığı gerek lojistik imkanların rahatlığı gerek de bayilik maliyetlerinin uygunluğu gibi sebeplerle giderek büyüyor. Türkiye’nin fast food alışkanlığını büyük ölçüde değiştiren ve her köşe başında vazgeçilmez bir lezzet olarak bulunan çiğköfte şubeleri yatırımcısına da hatırı sayılır bir kazanç sağlıyor.

Türkiye Çiğköfteyi Çok Sevdi

İlk zamanlarda tepsilerde yoğurularak etli olarak üretilen ve seyyar arabalarda satılan çiğköfte nispeten daha sınırlı bir kitleye hitap ediyordu. Etsiz çiğköftenin yaygınlaşması, onu her kesimden insanın rahatlıkla tüketebildiği bir alternatif haline getirdi. Çiğköfteden etin çıkarılması ile üretim maliyetleri düşerken gıda güvenliği gibi endişeler de rafa kalktı. Ayrıca çiğköfte fiyatlarının diğer hazır yemek seçeneklerine göre çok daha uygun olduğu aşikar. Bu yüzden özellikle 25 yaş altı kesimde çiğköfteye olan talep çok büyük.  

Çiğköfte sektörünün bu gelişimine kayıtsız kalmaya bazı markalar franchise vererek kurumsallaşma yolunu seçti ve sektörü esnaflığın ötesine taşıyarak profesyonel bir iş haline getirdi. Aynı zamanda elle yoğurularak gerçekleştirilen üretim şekli yerini makinelerle yoğurma işlemine bırakınca doğal olarak maliyet düştü, kazanç arttı. Çiğköfte pazarı 2017’den sonra 2018 yılına da çok hızlı girdi. Markalar bayilik sayılarını 2018 yılı içinde de en az %15 artırmayı hedefliyorlar.

Yatırımcısına 800 Milyon Lira Kazandırdı

Doğu ve Güneydoğu mutfağının vazgeçilmezi çiğköfte, fast food pazarındaki hacmini her geçen yıl katlayarak artırıyor.  Çiğ köfte sektörü, son 5 yılda beklenenin çok üzerinde bir büyüme istatistiği yakaladı Elbette 2000’li yılların başından beri artan fast-food tüketim alışkanlığı, çiğ köfte sektörünün gelişmesinde de büyük pay sahibi. 2017 verilerine göre, 30.000’in üzerinde bayi sayısına ulaşan çiğköfte pazarının büyüklüğü 10 milyar TL civarında ve sektör yatırımcısına 800 milyon lira gibi inanması güç bir rakam kazandırdı. Bu büyümenin ne kadar süre devam edeceğini hep birlikle göreceğiz.

Küçük Yatırım ile Büyük Kazanç Fırsatı

İstanbul Etsiz Çiğköfteciler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Güzelaydın’ın verdiği bilgilere göre; sektörde faaliyet gösteren marka sayısı 50’nin üzerinde. Toplam şube sayısı ise 30 bin civarında seyrediyor. Bir şubenin aylık cirosu da ortalama 20 bin TL’yi buluyor. Sadece çiğ köfte zincirlerinin 1 yıllık cirosu 7 milyar TL’yi geçiyor. Buna market ve restoran satışları da eklendiğinde, söz konusu rakam yaklaşık 10 milyar TL’ye çıkıyor. Bir şube yaklaşık 15 bin TL yatırımla kurulabiliyor. 5 metrekarelik bir dükkân bile bu iş için uygun. Bazı muhitlerde günde 3 bin TL ciro yapan çiğköfteciler bile var.

Fast food sektörünün yüzde 65’i çiğ köfte pazarından oluşuyor

Bayilik ağı 65 ile Ziyafet Çiğköfte Yönetim Kurulu Başkanı Veysi Akıncı, konu hakkında, ‘’Hazırlanması ve sunumu ciddi bir emek isteyen ve Türkiye genelinde herkesin her an yiyemediği çiğköfte, bir sektör haline geldikten sonra ulaşımı kolay ve vazgeçilmez bir fast-food seçeneği oldu. Eskiden saatleri bulan elde yoğurma işlemlerinin de otomatik makinelerde yapılmaya maliyetleri düşürerek sektöre ivme kazandırdı. Otomatik makinelerde el değmeden üretilen etsiz çiğ köfteler, vakumlu ambalajlara giriyor, havasız ortamda bakteri üretimi minimum seviyeye indiriliyor. İnsanlarımızın sağlıklı olan çiğ köftenin tadına alışması ve ardından franchising sistemi ile bayilerin çoğalması, hazır yemek sektöründe çiğköftenin pazar hacminin büyümesine katkıda bulundu. Şu an hazır yemek sektörünün yüzde 65’i, 800 Milyon TL’lik pay ile çiğköfte pazarından oluşuyor’’ şeklinde görüşlerini bildirdi.

Çiğköfte Bayilik Zincirleri İstihdam Yaratıyor

Türkiye’de her çiğ köfte bayisinde ortalama 2 kişi istihdam ediliyor. Sektör bugün bu hâliyle, yaklaşık 60 bin istihdam sağlamış durumda. Çiğköftenin vazgeçilmezi olan yeşillikler, bulgur, salça ve lavaş ekmek de binlerce çiftçiye gelir sağlıyor.

E-mail listesine kayıt olun
tüm fırsatlardan ilk sizin haberiniz olsun