Haber

İş ararken
kendinizle alakalı
eğlenceli bilgileri
nasıl paylaşabilirsiniz?

İş ararken
kendinizle alakalı
eğlenceli bilgileri
nasıl paylaşabilirsiniz?

İş ararken kendinizle alakalı eğlenceli bilgileri nasıl paylaşabilirsiniz?

İş arama süreci bir hayli gri ve tek düze hissettirebilir. Özgeçmiş nasıl hazırlanır konusunda o kadar katı kurallar dolaşıyor ki ortada, hangi fontu kullanacağınıza bile karışılıyor. Mülakat aşamasına geldiğinizde ise olası sorular karşısında hazırlıklı olmanız bekleniyor.

İş aramayla alakalı fikir veren makalelerin kendi içinde tekrara düşmesine bu yüzden şaşırmamak gerek. Fakat yanıtlarınız ya da kişisel belgeleriniz karakterden yoksun olmak zorunda değil. Aksine, kendinizle alakalı eğlenceli bilgiler paylaşmak sizi diğer adaylardan farklı kılabilir - güçlü, çekici bir aday olduğunuzu ortaya koyabilir.

Elbette bunu sağduyulu bir biçimde yapmanız gerekiyor.

Bu bilgileri paylaşmak iş görüşmesini soru-cevap rutininden kurtarıp bir diyaloğa dönüştürecektir. İşverenin ofiste olduğunuz kişi ötesinde sizin nasıl biri olduğunuzu anlamasına yardımcı olur. Orta düzey yöneticiler ve potansiyel meslektaşlarınız yan bölmede kimin oturacağı kadar müşteriyle birlikte akşam yemeğine kiminle çıkacaklarını ya da mesaiye kiminle kalacaklarını da iş görüşmesi sırasında tahmin etmeye çalışırlar.

İş arayışınız sırasında kendinizle ilgili eğlenceli bilgileri nasıl paylaşabileceğinizle alakalı üç ana unsura dikkat etmelisiniz.

Dürüst olun:
Aslında ilginizi çekmeyen, alakanız olmayan bir hobiden bahsetmek size hiçbir şey kazandırmayacaktır. Eğer özgeçmişinizde çömlek yapmaktan keyif aldığınızı yazdıysanız ama kil nasıl yoğrulur hiçbir fikriniz yoksa iş görüşmesinin garipleşmesine hazır olun.

Enteresan olun: Okumak, yemek yapmak ya da yoga gibi sıradan hobilerinizden bahsetmenizde bir sorun yok fakat bir nebze beklenmedik şeylerden bahsetmekten de zarar gelmez. İlgi alanınız ne olursa olsun bu konuda heyecanlı biçimde konuşmak işin kilit noktası.

Konuyla ilgili olun: Mevzu bahis işle alakalı eğlenceli noktalara değinin. Burada cümlede vurgu “alakalı” kelimesinde. Eğer yerel bir spor takımında görev alıyorsanız örneğin, takım çalışmasının önemi vurgulandığı sırada buna dikkat çekin. Siz zaten güçlü bir takım oyuncususunuz.


 

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!