Haber

İş görüşmesine
nasıl hazırlanmalısınız?

İş görüşmesine
nasıl hazırlanmalısınız?

İş görüşmesine nasıl hazırlanmalısınız?

Takvimdeki iş görüşmesi günü yaklaşıyor… Bu süreçte iş görüşmesi için hazırlanmaya zaman ayırdığınıza emin olmalıyız.

Yapacağınız ilk şey başvurduğunuz işi ve kurumu analiz etmek olmalı.

Hazırlık çalışmasının en çok vakit alacak kısmı başvuru yaptığınız işi ve kurumu tanımaya yönelik olacak. İş tanımını okurken firmanın bir adayda aradığı özellikleri gözünüzün önüne getirmeye çalışın. İş verenin aradığı kritik beceri, bilgi, profesyonel ya da şahsi yeteneklerin bir listesini hazırlamak analiz sırasında faydalı olacaktır.

Eşleştirin.

Listeniz bittiğinde sahip olduğunuz yeteneklerin bir listesini çıkarıp iki listeyi birbiriyle kıyaslayın, uyan noktalar eşleştirin. Sahip olduğunuz yeteneklerden iş tanımı için uygun ve faydalı olanları not edin. Bunlar yetenekleriniz, sertifikalarınız, profesyonel yeterlilikleriniz, bilgisayar beceriniz ya da herhangi geçmiş iş tecrübeniz olabilir. İş görüşmesine elinizin altındaki silahların hangisinin işe yarayacağını bilerek giderek yeni işi fethedebilirsiniz.

Kurumu araştırın.

İş görüşmesine gitmeden evvel iş veren kurum hakkında mümkün olduğu kadar bilgi edinmek sizin faydanıza olacaktır. Bu, hem sorulara vereceğiniz yanıtları hazırlamanıza hem de firmayla alakalı sorular sormanıza destek olacak bir bilgi. Ayrıca bu şekilde başvurduğunuz firmanın sizin için en iyisi olup olmadığını tespit edebilirsiniz.

Yanınıza alacaklarınıza karar verin.

İş görüşmesi sırasında yanınızda bulunması gereken her şeyin çantanızda olması çok önemli. Özgeçmişinizin ekstra kopyalarının, referans mektuplarınızın ve soru listenizin yanınızda olduğundan emin olun.

Ayrıca yanınızda ne götürmediğiniz de çok önemli. Cep telefonunuz mutlaka yanınızda olmalıysa onu kapalı tutmayı tercih edin. Görüşme yerine elinizde kahve ya da sakızla gitmemeye dikkat edin.

Adresi öğrenin.

Geç kalmak, koşturmak, koştururken terlemek... Şayet bu üçü hali hazırda korkulu rüyalarınıza senaryo olmadıysa muhtemelen gerçek hayatta da onları tecrübe etmek için fazla toysunuz. Görüşmenin olduğu konumun adresini mutlaka öğrenin.


 

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!