Haber

İş mülakatında
kendinizi nasıl
tanıtmalısınız?

İş mülakatında
kendinizi nasıl
tanıtmalısınız?

İş mülakatında kendinizi nasıl tanıtmalısınız?

 

İş mülakatı.
Bugün hangi çalışan grubuna sorarsanız sorun verecekleri cevaplardan bir konsept olarak iş mülakatını en azından stres verici, hatta kimi örneklerde sinir bozucu ve adaletsiz, buldukları sonucunu çıkarabilirsiniz.
Bu, şüphesiz, Başka İş yardıma koşmadan önceydi. Bu hafta karşınıza sırf iş mülakatı ile çıkacağız. İlerleyen zamanlarda da yine bu konuya yöneleceğimize emin olabilirsiniz.


Fakat şimdi, daha yolun başında iken, konuya bir iş mülakatı - ya da özel sektörde daha yaygın kullanım biçimi ile iş görüşmesi - ufukta göründüğünde kendinizi nasıl tanıtmanız gerektiği gibi giriş seviyesi bir noktadan başlayacağız.

İş mülakatı: Neden mutlaka görüşmeye gidilmeli?

Bazen görüşmeye gitmeyeceğinizi bile bile bir yere iş görüşmesi sözü verirsiniz. Bazen de daha henüz sözü verirken ya da verdikten sonra fikrinizi değiştirmenize sebep olan olaylar yaşanır.

Kötü geçmesi konusunda endişelenmediğiniz bu görüşmeler gerçek görüşmeleri yapma zamanı geldiğinde serinkanlılığınızı korumak adına ihtiyaç duyduğunuz alışmışlık duygusunu tesis edecek ana kaynağı oluşturuyor. Size başarılı geçip geçmemesini kafanıza takmadan, gerek görüşme yaptığınız kişiyi gerek vereceğiniz cevapları tartma fırsatınız olan bu görüşmelerden fayda sağlamaya bakın.

Özellikle kariyerinin başlangıç yıllarında olan insanlar için geçerli olması gerektiğini düşünüyor olabilirsiniz bu durumun. “İş görüşmelerinde çok başarılıyım” ya da “Bayılırım iş mülakatlarına” diyen az nüfuslu toplumun ortak noktası yaşları veya iş dünyasında geçen deste deste yılları değil. Sık mülakat yapmış olmaları sonucunda bu süreci tanıdık buluyor olmaları.

Bir kez görüşme yerine vardıktan sonra…

Görüşmenin ilk aşamasında söyleyeceğiniz her şey mülakatın sonunda sizi iyi bir yere taşıyabileceği gibi yarattığınız itibar üzerinde kötü iz de bırakabilir. Kendinizi garip bir durum içinde ya da iletişimi devam ettirmek için gerekli sosyal beceriyi gösteremez bir senaryonun içinde bulmayı tercih etmezsiniz. Aksine; pozisyonu kapmanız durumunda yeni işinizde başarılı olmanız için gereken profesyonelliğe ve iletişim becerisine sahip olduğunuzu göstermeyi hedeflersiniz.

İnsan kaynakları müdürleri adayın görüşme sırasında yapmadıklarına bile takılıp negatif karar verebilirler. Geç kalmaya meyilli biriyseniz ya da görüşme sırasında telefonunuzu sık kontrol ediyorsanız bu özelliklerinize görüşme gününde dikkat etmek isteyebilirsiniz. Bu hareketleriniz kendinizi işe adamaya yönelik eksiklere sahip bir aday gibi göstermenize sebep olabilir. Bunun potansiyel yeni işvereninizin ilk görüşmenizde edindiği izlenim olmasını istemezsiniz.

 

Sizi karşılayan kişiyle nasıl iletişim kurmalısınız?

Kısa, net bir açıklama ile kendinizi tanıtmaya hazır olun. Eğer doğrudan sizinle görüşecek kişi tarafından karşılanmıyorsanız, sizi karşılayan kişinin randevunuzun mesai arkadaşı olduğunu unutmayın.

Pek çok insan kaynakları yetkilisi adayları karşılayan resepsiyonist ya da sekreterlere izlenimlerini sorar. Saygılı ve nazik bir biçimde, örneğin “Merhaba, ben Fatma İdiz. Saat 2’de Güler Ateş ile görüşmem var” ya da “Merhaba, ben Mehmet Yılmaz. Yıldız Akkaya ile saat 10’da toplantım var” diyerek orada bulunma nedeninizi açıklayın.

Görüşmeyi yapacak kişiyle tanışırken ne demelisiniz?

Görüşmenizden önce bir süre beklemeniz gerekebilir. Bekleyişin sonunda ya bir toplantı odasına alınacaksınız ya da görüşmeyi yapacak kişi sizinle bekleme alanında buluşacak. Her ne kadar randevunuz olsa bile başlangıçta kendinizi tanıtın.

Oturuyorsanız ayağa kalkın ve elinizi uzatın. Bunu yapmak için karşı tarafın harekete geçmesini beklemenize gerek yok - kendinizi tanıtırken karşındakinin elini sıkmak iş görüşmelerinin adabındandır. Sizinle mülakat yapacak kişiyle göz kontağı kurup gülümseyin ve tanıştığınıza memnun olduğunuzu ekleyin.

Kendinizi kısa ve öz bir biçimde tanıtın.

Mülakat sırasında kendinizi uzun uzun tanıtmak için vaktiniz olacak. Pek çok görüşmeci konuşmaya “Bana kendinden bahset” diyerek girmeyi terih edecektir. Bu soruya vereceğiniz yanıtın özünde başvurduğunuz işte başarılı olmanıza yarayacak geçmiş iş tecrübeleriniz ya da beceerileriniz olmalı.

Yeteneklerinize odaklanın.

Kendinizi tanıtırken en ilgi çekici iş yeteneklerinizin minik bir özeti faydalı olacak, mülakatı sürdüren kişinin ilgisini çekecektir. Esas yorumlarınız yeni işe ve kuruma duyduğunuz heyecanı göstermeli elbette fakat aşırıya kaçarsanız ya da kendinizden fazla bahsederseniz sıkıcı, daha kötüsü sıradan bir adaya dönebilirsiniz.

Karşınızdaki kişinin bu görüşmeyle alakalı bir amacı ve daha önemlisi kafasında belirlediği bir zaman süresi olduğunu unutmayın.

Kendinizi devam sorularına hazırlayın.

Görüştüğünüz kişi kendinizi tanıtırken söylediklerinizin üstüne devam soruları sorabilir. Bu yüzden iddialarınızı desteklemeniz gerekeceğini unutmayın. Başarılı olmak adına yeteneklerinizi ve iş zekanızı hangi örnek vakalarda kullandığınıza dair net olmanız gerekecek. Ya da gönüllü olarak katıldığınız organizasyonel bir çalışmayı.

Bunun yanı sıra sizin de yanınızda iş mülakatı sırasında sormayı planladığınız soruların bir listesi olmalı. Görüşmeyi yalnızca kendinizi parlatmak için kullanacağınız bir zaman dilimi olarak değil, yeni işinizle tanıştığınız ilk an olarak düşünün.

Tavrınızın belirleyici olabileceğini unutmayın.

Başvurduğunuz işin tipi ne olursa olsun görüşme sırasında sergileyeceğiniz tavrın sizi yargılamaları konusunda görüşmeyi yürüten yetkilinin elindeki en önemli içerik olduğunu unutmayın. Mülakatın her aşamasında sizden beklenen şey profesyonelliğinizi korumanız.


 

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!