Haber

İş yeri verimliliği
nasıl artırılır?

İş yeri verimliliği
nasıl artırılır?

İş yeri verimliliği nasıl artırılır?

Ofisten çıkma saati - içinizde o gün için koyduğunuz hedefleri tamamlamış olmanın verdiği haklı huzur ve verimliliğin zirvesinde olmanın getirdiği mutluluk ile kapıya yaklaşıyorsunuz. Keşke her gün böyle bitse…


Siz de biliyorsunuz ki her gün böyle bitebilir. En verimli ödülünü göğsünüzde her gün taşıyabilirsiniz. Pek çoğumuz istediği kadar verimli değildir ve bunun iki ana sebebi var. İlki iş yeri verimliliğimize ket vuran kötü alışkanlıklarımız ikincisi ise proaktif değil de reaktif olmaya meyilli olmamız.

Kötü alışkanlıklar yenilebilir, yeni alışkanlıklar edinilebilir… Aşağıdaki tavsiyelere uyarak daha verimli bir iş hayatına uzanabilirsiniz.

En ağır yükü en iyi olduğunuz zaman kaldırın

Maillere cevap vermek ya da rutin işleri tamamlamak için seçilmesi gereken zamanın işin başına oturduğunuz ilk saatler olmadığını söyleyen sayısız makale bulabilirsiniz. Sabah ofise geldiğinizde bunun yerine yaratıcılık gerektiren işlere odaklanmanız sizin faydanıza olacaktır.

Çoklu görevleri bırakın

Çoklu görev üstlenmek - multitasking - verimliliği öldürür. İki ya da daha fazla iş arasında gidip gelmenin verimliliğinizi yüzde 40’a dek azalttığını gösteren araştırmalar mevcut. O yüzden bunun yerine tek zamanda tek işe odaklanarak verimliliğinizi artırın. Elleriniz - ya da gözleriniz - bir başka işe ya da ekrana odaklanmaya başladığında tüm gri hücrelerinizi tek bir işe odaklamanın önemini hatırlayın ve bir başka işe geçme güdüsüne karşı gelin.

Her akşam bir sonraki gün için yapılacaklar listesi hazırlayın

Yapılacaklar listesi verimlilik söz konusu olduğunda yeri doldurulamayacak bir yardımcı. İnsanı organize olmaya ve odaklanmaya itmelerinin yanı sıra tamamlanan her kalem işlem belli bir tatmin duygusunu da beraberinde getiriyor. Bize soracak olursanız herkes - hemen şimdi - yapılacaklar listesi mantığını kendi iş hayatına adapte etmeli.

Yapılacaklar listenizi kısa tutun

Sırf işe yaradıkları için çok uzun listeler hazırlamak verimliliği öldürmese de beraberinde bir fayda da üretmiyor. Fakat verimlilik odaklanma gerektirdiğinden önünüzde duran uzun bir günlük yapılacaklar listesi aslında uygulamanın mantığıyla çelişiyor. Bu sebeple yapılacaklar listesini hazırlarken aşağıdaki iki soruya odaklanmanız gerek.

1- Bu listedeki işler ne kadar önemli?
2- Bu işlerin ne kadarında yarın kayda değer ilerleme kaydedebilir ya da işi tamamlayabilirim?

Dikkat dağıtan faktörlerden uzak durun


Odaklanmanın öneminden yeteri kadar bahsettiğimizi düşünüyorum. Gün içinde siz istemeseniz de kapınızı çalacak iki ana faktör var söz konusu dikkat dağıtma olduğunda; emailler ve sosyal medya. Verimli olmak adına bu ikisinin yarattığı gürültüyü susturmanın bir yolunu bulmanız gerekiyor. Email bildirimlerinizi kapatın ve onları günün belli aralıklarında, organize bir mantıkla kontrol edin. Sosyal medya hesaplarınızda X dakika zaman geçirmek istiyorsanız önünüze hedefler koyun. Kendinizi listeden sildiğiniz her kalem iş için X dakika sosyal medya kullanımıyla ödüllendirin.

Telefon görüşmelerini önceden planlayın

Öncelikle - eğer beklediğiniz önemli bir telefon yoksa - bir işe odaklanmayı hedeflediğinizde telefonunuzu sessize alın. Bunun dışında gün içinde yapacağınız telefon görüşmeleri önceden, blok bir zaman dilimi içinde birbirlerini takip eden biçimde, planlayın ve sürekli bölünmekten kurtulun.

 


 

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!