Haber

İş yerinde
tartışmamanız gereken
6 konu

İş yerinde
tartışmamanız gereken
6 konu

İş yerinde tartışmamanız gereken 6 konu

Gündeme gelmeleri durumunda çalışma arkadaşlarınızın kendilerini rahatsız hissetmelerine ya da sizinle ya da işi yapma yetkinliğinizle alakalı fikirlerinin değişmesine sebep olabileceğinden iş yerinde gündeme getirmemeniz gereken tartışma konuları var. Fikir ayrılıkları yüzünden yaşanabilecek garipseme durumu bir ekip olarak performansınızı kötü etkileyecektir.

Ve inanın bunun olmasını hiç istemezsiniz.

1 - Din: Her ne kadar sosyal hayatın her alanında, televizyonda, siyasetçiler tarafından sürekli tartışılan bir konu olsa da din çalışma alanında oldukça hassas yaklaşmanız gereken bir konu. Kişinin inancı bireyseldir. Dahası pek çok insan bu konuda hassastır. Her ne kadar inançlarınızı gizlemenizi salık vermiyorsak da neden sizin inancınızın kendininkinden daha iyi olduğunu dinlemeye yönelik istekli bir çalışma arkadaşı bulamayabilirsiniz. Dahası - hiçbir koşul altında - bir çalışma arkadaşınızı kendi inancınızın doğru olduğuna ikna etmeye çalışmayın.

2 - Politika: Muhtemelen politika insanların sinir katsayılarını artırma konusundaki potansiyeli sebebiyle en parlayıcı konu başlığı. Bu tehlikeyi gününüzün büyük bir bölümünü geçirdiğiniz iş ortamınıza taşımanın hiçbir mantıklı dayanağı yok. Desteklediğiniz parti ya da aday konusunda ne kadar büyük inanışlarınız olursa olsun çalışma arkadaşlarınızla kazanma güdüsü temelli politik tartışmalara girmekten kaçının.

 

3 - Cinsel hayatınız: Cinsel hayatınızla alakalı detayları tartışma maddesi haline getirmeyin. Gerçekten. Ofisten herhangi birinin cinsel hayatınızın ne kadar renkli olduğunu bilmesine hiç gerek yok. Bu durum çalışma arkadaşlarınızın sizin etrafınızda kendini rahatsız hissetmesine sebep olabilir. Bu konuyu tartışma mevzusu haline getirmenin başınıza hukuki sıkıntılar açabileceğini de unutmayın. Cinselliğinizi anlatmanız karşısında kendisini incinmiş ya da rahatsız edici bir iş ortamında hisseden bir iş arkadaşınız sizin hakkınızda cinsel taciz şikayetinde bulunabilir. Partneriniz dışında bu konularda birisine danışmak istiyorsanız, en yakın arkadaş(lar)ınız bunun için var.

4 - Eş, çocuk ya da ebeveyninizle alakalı sıkıntılarınız: Bu konuları dillendirmeniz patron ve çalışma arkadaşlarınızın işinizi hakkıyla yapma yeteneğinizi sorgulamaya itecektir. İsterse konu sizi hiç etkilemeyecek olsun. Eğer yönetici konumundaysanız ve bu tarz bir konuşmayı astlarınızla yapıyorsanız onlara hassas noktalarınızı gösteriyor olabilirsiniz.

5 - Kariyer hedefleriniz: Mevcut işinizi daha iyi bir konuma ulaşmak için bir aracı olarak görmenizde yanlış bir şey yok - fakat bu hissi kendinize saklamak isteyebilirsiniz. Hedeflerinizden - iyi niyetle bile olsa - sık bahsetmeniz patronunuzun güvenirliliğinizi sorgulamasına sebep olabilir.

6 - Sağlık problemleriniz: Sağlık problemleri utanılması gereken şeyler değildir. Bunu önce bir teslim edelim. Yine de durumunuzun tüm detaylarını ofis arkadaşlarınızın hepsiyle uzun uzun konuşmanıza gerek yok. Çalışma arkadaşlarınızın bir hastalığınız olduğu bilgisine sahip olmaları size ve iş yapma kapasitenize ön yargılı yaklaşmalarına sebep olabilir.


 

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!