Haber

İşten çıkış görüşmesi
sırasında yapılacaklar
ve yapılmayacaklar

İşten çıkış görüşmesi
sırasında yapılacaklar
ve yapılmayacaklar

İşten çıkış görüşmesi sırasında yapılacaklar ve yapılmayacaklar

İşten ayrılmaya karar verdiğinizde insan kaynaklarının sizinle konuşmak istemesi son derece olağan bir durum. Bu konuşma sırasında işten neden ayrıldığınızı ve kurumla alakalı genel düşüncelerinizi paylaşmanız istenecektir.

 

Kurumlar için çalışanların neden ayrıldığını öğrenmek oldukça eşsiz bir bilgidir. Edinilecek bilgi kurumun ilerleyen dönemlerinde kendisini nasıl şekillendireceği konusunda yol gösterici olabilir. Örneğin çalışanların sürekli kendilerini geliştirme olasılığı görmediğini söyleyip ayrıldığı bir işletme, elbette organizasyon şemasını gözden geçirmeye başlayacaktır.

Ayrıca bu görüşmeler sırasında insanlar yıl sonu değerlendirme toplantılarında olduğundan daha dürüst davranır - bu durumdan şüphesiz insan kaynakları yöneticileri de haberdar.

Ama bu demek değil ki çıkış görüşmenizi içinizde tuttuğunuz tüm ekşi hissiyatı dökmek için kullanabilirsiniz.

Ne Yapmalı, Ne Yapmamalı?

Ne yapmalı: Profesyonel davranın. Her görüşmede olduğu gibi işten çıkış görüşmenizde de profesyonel davranın. Bu eleştirel davranmayın ya da geliştirilmesi gerektiğiniz noktalara dikkat çekmeyin demek değil. Fakat sivridilli olmaktan mümkün mertebe kaçının. İşe ve kuruma duyduğunuz sevgi bitmiş olsa bile pozitifliğinizden ödün vermemeye çalışın. Yapabilirseniz konuşmaya bir iltifat sığdırmaya çalışın.

Ne yapmamalı: Şikayetçi ya da kaba olmayın. İlk kuralın zıttı gibi düşünün bunu. İşten çıkış görüşmeniz görevler, meslektaşlarınız ya da yöneticiler hakkında şikayetlerini sıralayacağınız bir görüşme olmamalı. Bunları ardınızda bırakın ve nazik olun.

Ne yapmalı: Net ve faydalı bilgi paylaşımında bulunun. Sizi tekrar iş arama sahalarına döndüren bir olay mı yaşadınız? Bu, bu görüşme sırasında bahsedebileceğiniz bir şey. Eğer bunu yapmaya karar verirseniz anlatımınızı somut öğe ve olaylar üzerine inşa edin. Size nasıl hissettirdiğindense yaşanan olaya odaklanın.

Ne yapmalı: Ne söyleyeceğinizi planlayın. Bu görüşme sırasında dürüst olmak istersiniz ama bu demek değil ki görüşmenin diğer paydaşında kötü etki bırakmakta sorun yok. Ne söyleyeceğinizi önceden planlamak yanlış konuşmama ya da beklemediğiniz bir soru karşısında başarısız bir cevap verme olasılığını azaltır.

Ne yapmamalı: Yeni işinizi övmeyin. Yeni pozisyonun kimi iyi yanlarından - yüksek maaş, ilerleme imkanı, terfi - bahsedebilirsiniz. İşin püf noktası, bunu abartısız yapmak.


 

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!