Haber

Kariyer tercihi yapmaya
yönelik bilmeniz
gereken her şey

Kariyer tercihi yapmaya
yönelik bilmeniz
gereken her şey

Kariyer tercihi yapmaya yönelik bilmeniz gereken her şey

Hayattan beklentiniz nedir? Eğer bu soruyu kendinize sormaya yeni başlıyorsanız ya da şimdiye kadar verdiğiniz cevap artık hoşunuza gitmiyorsa muhtemeldir ki bu konuyu kurcaladınız. Hayatta kariyerin biçimi ve doğası gereği değiştirmeye müktedir olduğu kadar alanı etkileyen başka az şey var.

Bu yüzden kariyer tercihi yapmak kolay değildir. İster bu konuda ilk kez karar alıyor olun isterseniz daha evvel verdiğiniz bir kararı değiştirin; geçeceğiniz süreç aynı. Bu süreçte başarılı olmak için ise kendinizi iyi tanımanız, size hangi iş kollarının uyumlu olduğunu test etmeniz ve en iyisini seçmeniz gerekiyor.

Neden kolay olmadığı bu son cümle ile daha da netleşti değil mi? Kariyer planlamasının yalnızca dört aşaması olsa da her biri ciddi zaman blokları harcamanızı gerektiren adımlar bunlar.

Kendinizi tanıyın

Pek çok insan kariyerleri ile alakalı kararlarını kazanç ya da prestij gibi yanlış hedefler üstüne kurgular. Kimi insanlar bu iki etmen ışığında başka insanların, örneğin ebeveynlerinin, yol göstericiliğini kabul edip kendi yollarını çizmekten imtina ederler. Kendi karakteristik yeterlilik ve eksikliklerinizi hesaba katmadan kariyerinizle alakalı aldığınız her karar yanlış olmaya gebedir.

Olası mesleklerin listesini yapın

Kendinizi tanımaya yönelik hizmet veren araçlar - misal Myers-Briggs Type Indicator - size uygun mesleklerin bir listesini oluşturmanıza yardımcı olabilir. Birden fazla araç kullanmak seçenekleri artırdığından size daha fazla içerik sunacaktır.

Listedeki olasılıkları değerlendirin

Liste bir kez karşınızda şekillendikten sonraki ödeviniz her birini teker teker incelemek. Bu alanlarda çalışan insanlar tarafından üretilmiş kariyer profillerini okuyun, eğitim programlarını inceleyin. Her ne kadar nihai kararınızı kazanç üzerinden vermemeniz gerekse de yeteri kadar kazanç sağlamayacak ya da geleceği olmayan meslekleri listeden çıkartıp, daha kısa bir listeye geçin.

Bilgilendirme görüşmeleri yapın ve hedeflerinizi belirleyin

Geriye az seçenek kaldığında analizinizi derinleştirebilirsiniz. Yapma fırsatınız varsa bilgilendirme görüşmeleri yapıp bu alanlarda çalışan insanlarla görüşün. Bu, kariyer kararınızı verdikten sonra önünüze koyacağınız hedefleri belirlemenizde ve hedefler konusunda gerçekçi olmanız konusunda faydalı olacaktır.
 


 

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!