Girişimcilik Tavsiyeleri

KOBİ’ler
ve
İnovasyon Kültürü

KOBİ’ler
ve
İnovasyon Kültürü

2000’li yıllardan itibaren dünya ekonomisinin farklı bir rotaya yelken açtığını söyleyebiliriz. Bu rota, ancak yenilikçi teknolojiler ile ürünlerini farklı kılmayı başaran işletmelerin izleyebileceği bir yol. Gelişen teknoloji ürünlerin kolayca kopyalanabilmesine olanak tanıdı. Bu yüzden standart ürünler üretiyor olmanız sizi doğrudan fiyat rekabetinin içine itecektir. O rekabeti kazanma şansınız da yok gibi zira Çin Halk Cumhuriyeti ismindeki canavar hangi işi yapıyor olursanız olun bir şekilde sizden daha ucuza aynı ürünü mal edebiliyor. Çare; özel bir şeyler yapabiliyor olmak, yani inovasyon… Bu yüzden başta Kobiler olmak üzere, İnovasyon her büyüklükteki şirketin kendi ölçeğinde yürütmesi gereken bir süreç, bir şirket kültürü olmalıdır.

KOBİ'ler için İnovasyon Kültürü Neden Önemli?

Ürün ve hizmetlerdeki değişimi, rekabeti ve teknolojiyi düşünün… Uzun süredir aynı işi yapıyorsanız bu işin 3, 5, 10 yıl önceki halini hatırlamaya çalışın. Gözünüzün önünden film şeridi gibi geçen kareler işin yapılma şeklinin, işin kendisinin, toplumun, ekonominin, müşteri beklentilerinin ne ölçüde değiştiğini gözler önüne serecektir. Bu devinim içinde stabil kalarak işletmenizi ayakta tutamazsınız. Bu yüzdendir ki bir inovasyon kültürü yaratmak şirketiniz için başarabileceğiniz en önemli kilometre taşlarından biri olacaktır.

İş kalemlerinizin her birinde, bir tık daha iyi, bir tık daha hızlı, bir tık daha kaliteli olmaya çalışmalısınız. Bu aynı zamanda enerjinizin ve kaynaklarınızın bir kısmını buralara yatırmak zorunda olduğunuz anlamına geliyor. Süreçleriniz içindeki en küçük bir iyileştirme fırsatını bile değerlendirmeli, maliyetlerinizi uzun vadede düşürecek yeni teknolojiler araştırmalı, müşterilerinizin markanıza bakışını değiştirecek yeni açılımlar peşinde olmalısınız. İnovasyon demek illa da bir şey icat etmek değildir. İnovatif düşünce başlı başına bir enstrümandır. Bana kalırsa, Kirlenmek Güzeldir diyebilmek bile aslında bir inovasyondur.

İnovasyona Fırsat ve Prim Vermek

Yenilikçi düşünce tarzını benimsemek önemli bir adımdır; ancak ondan daha önemli olan bir şey varsa, bu fikirleri belirli bir metodoloji ile test ederek çürütmek ya da uygulamaya koymak olacaktır. Bahsettiğimiz yapıya inovasyon döngüsü adını verecek olursak, sonu hiç gelmeyecek bir olgudan bahsettiğimizi kabul etmeniz gerekir. İnovasyon bitmez, durmaz, duraksamaz. Siz dursanız bile hayat devam eder ve iş dünyası sizin boşluğunuzu doldurur. Bu yüzden şirketinizde yeni fikirlerin paylaşılabileceği, tartışılabileceği, test edilerek ölçeklenebileceği bir ortam sağlanmalıdır. Bu ortam bizzat yönetim tarafından sağlanmalı, hatta desteklenmeli, ödüllendirilmelidir.

İnovasyonu çalışanlar için bir başarı kriteri haline getirerek teşvik etmek önemlidir. İnsanlar bu anlamda kaydettikleri ilerlemenin hem şirketin geleceğine hem de kendi kariyer ve finansal durumlarına katkı yapacağını bilmeliler. Böylece zamanlarının bir bölümünü bir şeyleri iyileştirmek için birtakım yenilikler düşünmeye harcayacaklardır.

Bir şirkette inovasyon kültürü yerleşmez ya da çalışanlar ortaya koydukları yeniliğin herhangi bir karşılığının olmadığına kanaat getirirlerse süreç tıkanır. O vakitten sonra kimsenin bir şeyi daha iyi yapabilmek adına kılını kıpırdattığına şahit olamazsınız. Hatta yenilik peşinde koşan bir avuç insan, ekipteki diğer üyeler tarafından sindirilebilir. #eskiköyeyeniadet

İnovasyon Fikirlerinin Hayata Geçirilmesi

Şirketleri yönetenlerin, organizasyonun her kademesinden yenilikçi fikirlerin geliştirilmesine ve paylaşılmasına olanak tanımaları gerektiğini dile getirdik. Sıra geldi bu fikirlerin ürünlere dönüştürülmesinde ya da süreçlere aktarılmasında… En kritik, en zor kısım da burası olsa gerek. Zira, kaynaklar kıt, öneri çok… Hemen her fikri deneme şansınız hiçbir zaman olmayacak. Bu yüzden bunları belirli bir metot içinde değerlendirmeli ve olabildiğince verilere dayalı kararlar vermelisiniz. Bir inovasyon önerisinin doğru ya da yanlış olduğuna yönetici olarak tek başınıza karar vermemelisiniz. Zaten eşyanın tabiatına da aykırı… Mesela şirket içinde kendi iş alanlarınızı çıkararak her kategori için bu fikirleri değerlendirecek ekipler kurabilirsiniz. Ya da online bir iş yapıyorsanız çeşitli hipotezler geliştirerek bunları A/B testleri ile sınayabilirsiniz. Bazı durumlarda tedarikçilerinize, müşterilerinize sorabilir; pazar araştırması yöntemleri ile fikirlerinizi test edebilirsiniz. Önemli olan tek şey bunu yapmaya gerçekten istekli olmak. Doğru metodu bulmak gerçekten zor olmayacaktır. Bu konuda yararlanabileceğiniz çok sayıda kaynak var. Belki de en doğrusu sizin kendiniz için geliştirebileceğiniz özgün bir yöntemdir.

Etiketler:

  • KOBİ
  • girişimcilik tavsiyeleri
  • inovasyon

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!