İş Dünyası

Mağazacılık Sektörüne
Damga Vurması Beklenen
Yeni Teknolojiler

Mağazacılık Sektörüne
Damga Vurması Beklenen
Yeni Teknolojiler

İnternet alışverişlerinin oranı ne kadar artsa da birçok sektör için mağazalar önemini büyük oranda muhafaza ediyor. İnsanlar satın almak istedikleri birçok ürünü görmek, dokunmak ve deneyimlemek istediği sürece bu durum böyle olmaya devam edecek… Değişmeye başlayan şey ise mağazalarda sunulan müşteri deneyiminin ta kendisi! Teknolojinin sektöre daha fazla girmesi ile birlikte perakende yeni bir mağaza içi deneyim türü ortaya çıkıyor. Mağazalara gelen pek çok müşteri adayını pozitif yönde etkilemek ve satış oranlarını artırmak da artık dönüşüm optimizasyonunun başlıca alanı diye düşünüyorum.

Mağaza içi deneyimi şekillendirmek, geliştirmek ve bu sayede dönüşüm oranlarında iyileştirme yakalamak için gelişen teknolojinin nimetlerinden yararlanmak olmazsa olmaz. Önümüzdeki yıllarda çevrimdışı alışveriş deneyiminin başka bir boyutta yaşanacağından da hiç şüpheniz olmasın. Şimdi, mağazacılık alanında ne gibi teknolojilerin sektöre nasıl damga vuracağından bahsedelim…

1- Yapay Zeka ve Mağaza İçi Alışveriş Deneyimi

Yakın gelecekte mağazadan içeri adımımızı atar atmaz bizi tanıyan, bizimle iletişim kuran ve alışveriş davranışımıza ya da zevklerimize göre bizi yönlendirebilen yapay zeka teknolojileri ile karşılaşabiliriz. Düşünün ki siz daha mağazaya gelmeden bu yazılımlar sizin için en iyi ürün kombinasyonlarını yapacak ve size sunabilecek. Yapay zeka uygulamaları zaten birkaç yıl içinde birçok sektörde daha yoğun bir biçimde kullanılmaya başlanacak; bu yüzden teknoloji ile yakından ilgilenen girişimcilerin bu alanda yeni projeler üretmesi kendileri adına doğru bir yatırım olacaktır. Birçok araştırmada gelecekte en çok kazandıracak iş fikirleri arasında yapay zeka teknolojilerine yer verildiğini de ayrıca vurgulamak gerekiyor.

2- Mağazacılıkta Sanal gerçeklik Uygulamaları

Sanal gerçeklik teknolojileri hali hazırda bazı iş alanlarında aktif olarak kullanılıyor. Örneğin moda haftaları, showroomlarda yapılan ürün tanıtımları gibi etkinliklerde müşteri deneyimini geliştirmede oldukça başarılı olduğunu gözlemliyoruz.

Düşünün ki bir kıyafetin üzerinizde nasıl duracağını deneme kabinine girmeden görebiliyorsunuz. Ya da eviniz için almayı düşündüğünüz oturma odası takımını sanki evinizin ortasındaymış gibi inceleyebiliyorsunuz. Teknoloji ile birlikte daha gelişmiş örnekleri görmemiz de mümkün.

Sanal gerçeklik, özetle olarak daha etkileyici bir müşteri deneyimi yaşatmak amacıyla tasarlanıyor. Bu alandaki iş fikirleri için KOSGEB desteklerini incelemenizi de tavsiye edebiliriz.

3- Mağazalarda Anlık Kişiselleştirilmiş Kuponlar

Pazarlamanın geleceğinde birebir kişiselleştirme kampanyaları büyük önem kazanacak. Hali hazırda birçok büyük şirket bu stratejileri kullanıyor. Atılan bir e-mail her tıklayan müşteri için farklı bir içerik barındırabiliyor mesela… Ya da programatik reklamcılık ile

Yakın zamanda mağazacılık sektöründe bu tür teknolojileri daha sık göreceğiz. Mağazaya adımınızı atar atmaz telefonunuza bir indirim kuponu bildirimi gelmesi ya da deneme kabinine girdiğiniz bir ürünle ilgili anlık indirim alabilmeniz gibi senaryoları sıkça yaşayacağız.

4- Mağaza İçi Davranış Analizi Yapan Sensörler

Çevremizde hangi ürünleri gezdiğimizi, nerede yürüdüğümüzü, neye baktığımızı ve o esnada ne hissettiğimizi anlayabilen sistemler hali hazırda var. Bu sensörlerle ilgili haberleri zaman zaman sizlerle paylaşmıştık. Son olarak brezilyada bir metro istasyonuna konulan cihaz tartışma yaratmıştı. Bu tür göz tarayıcılarının mağazacılık alanında henüz ciddi bir kullanım alanı yok. Gerek maliyetleri gerek de kişisel verilerin gizliliği ile endişelerden dolayı bu teknoloji ortaya çıkabileceği uygun zamanı bekliyor diyebiliriz. Mağazalar için bu teknolojinin en büyük getirisi ile müşterilerini analiz ettikten sonra bir sonraki davranışını şekillendirmek olacaktır.

5- Personeli Olmayan Mağazalar

2020’li yıllarda mağaza içi alışverişleri personel ile karşılaşmadan yapabileceğiniz bir konsept gelişecek gibi görünüyor. Tüm mağazacılık alanlarında uygulanamayabilir ancak insansız mağazalar yine de kendine bir kitle yaratacaktır.

Alexa ve Siri gibi yapay zeka uygulamaları ile ürünleri satın almak çok pratik hale gelecek. Mağazayı dolaşacaksınız ve aldığınız ürünler için ödemeyi mobil cihazınızdan anında yapacaksınız ve hiç zaman kaybetmenden kapıdan çıkıp gideceksiniz. Seattle’da açılan Amazon Go bu modeli başarıyla uyguluyor bile!

6- Teslimatları Drone ile Yapan Mağazalar

Örneğimiz yine dünyanın e-ticaret devi Amazon’dan! Amazon tarafından geliştirilen yeni teslimat sistemi Prime Air, drone’lar kullanarak 30 dakika gibi bir sürede aldığınız ürünü size teslim edebiliyor. Şu an için sınırlı bir kullanım alanı olan bu uygulama gelecekte çok daha ulaşılabilir hale gelecek. Prime Air, 5 yıl içinde milyonlarca müşteriye ulaşmayı hedefliyor. Drone ile yük taşımacılığının gelişmesi zaten kaçınılmaz bir durum. Kimse sipariş verdiği ürünü 30 dakika içinde almak varken kargo şirketlerinin peşinde koşmak istemeyecektir.

Etiketler:

  • iş dünyası
  • teknoloji

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!