Haber

Networking etkinliklerinde
kendinizi nasıl tanıtmalısınız?

Networking etkinliklerinde
kendinizi nasıl tanıtmalısınız?

Networking etkinliklerinde kendinizi nasıl tanıtmalısınız?

Konu sadece bir iş fuarı olmayabilir - kariyer fuarına giden bir üniversite öğrencisi de olabilirsiniz; kendinizi tanıtma anınız iyi bir ilk izlenim bırakmak için belki de tek şansınız (bu etkinliklerin kimisinin ne kadar yoğun olduğunu, insanların birbirine ne kadar az zaman ayırabildiğini biliyorsunuz). Eğer tanışıklığınız olmayan insanlarla iletişim kurmakta, kendinizi tanıtmakta sıkıntı yaşıyorsanız bu konuda bilgi edinmek işinize yarayabilir.

Hazırlanmak için kendinize zaman tanıyın. Kendinizi hazırlamadan, nasılsa kıvırırım diye düşünüp bir fuara katılmayın. Yanınızda yeteri kadar kartvizitiniz olduğuna emin olun.

 

Katılımcılar hakkında bilgi edinin. İnternette bir katılımcı listesi bulabiliyorsanız, mutlaka listeyi inceleyin. Öncelikli olarak görüşmek istediğiniz firmalar varsa listelerini yapın. Böylelikle kalabalık fuar alanında yolunuzu bulmakta daha az sıkıntı yaşarsınız.

 

Sorularınızı hazırlayın. Sormak istediğiniz sorular elinizin altında olsun. Edinmek istediğiniz bilgilere hem kendi hem de karşınızdaki kişinin vaktini harcamadan ulaşmanın daha kolay bir yolu henüz yok. Firmaların tanıtım metinlerini okuyup fuara katılma nedenleri hakkında bilgi edinin.

Asansör muhabbetinizi hazır edin. Asansör muhabbeti konuşmak istediğiniz konuyu kimi zaman bir dakikanın altında bir süre içinde özetlediğiniz konuşmalara denir. Bu konuda tecrübesiz iseniz aile ya da arkadaşlarınızdan sizi kısa süreli periyotlarda dinlemelerini ve performansınızı değerlendirmelerini isteyin.

Fuar alanına girince kayıt yaptırın ve isim etiketinizi alın. Etiketi sağ yanınıza iliştirin, zira el sıkışırken sağ elinizi kullanacaksınız. Etiketi bu tarafta tutmak karşınızdaki kişinin ilgisini el sıkışma sırasında kendisine çekecek, isminizin daha hatırlanabilir olmasını sağlayacaktır.

Kendinizi tanıtırken gülümseyin. Gülümseme gerçekten herkesin kendini daha iyi hissetmesine sbep oluyor. Proaktif olun ve ilk adımı siz atın.


 

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!