Marka Hikayeleri

Pazarlama Dünyasına
Damga Vurmuş
6 Marka Sloganı

Pazarlama Dünyasına
Damga Vurmuş
6 Marka Sloganı

Markaların kendilerini ifade ederken kullandıkları ve markanın en önemli varlıklarından biri haline gelebilen sloganlar öyle güçlü bir imge ki insanların günlük hayatlarında kullandıkları söz öbekleri haline dönüşebiliyor.

Markanın iletmek istediği mesajları akıllarda yer edecek şekilde verebilecek bir marka sloganı yaratabilmek zorlu bir süreç anlamına geliyor. Hem tüketicinin ilgisini çekecek hem de markayla özdeşleşerek dillere pelesenk olacak bir slogana sahip olmak kuşkusuz her markanın sahip olmak istediği bir değer...

İyi bir marka sloganı oluşturmak için kurallar listesi tanımlamamız zor; ancak yaratıcılık, akılda kalıcılık, güçlü bir mesaj vermek ve kısa olmak gibi özellikler sıralayabiliriz. Elbette sloganınız ile marka kimliğinizin çelişmemesi önemli bir kriter…

 İşte tarihe damgasını vuruş 5 mükemmel marka sloganını Başka İş olarak sizler için derledik:

Just Do It! – Nike – 1988

Nike’ın kreatif reklam ajansı Wieden and Kennedy ve bir grup Nike çalışanı tarafından 1988 yılında geliştirilen bir proje ve o proje için oluşturulan Just Do It sloganı sayesinde, Nike’ın spor ayakkabı pazarındaki payı %18’den %43’e çıktı.

Reebok, Nike ve Adidas arasındaki rekabette yıllar içinde Nike’a büyük avantaj sağlayan bu slogan, bugün Nike ile özdeşleşmiş durumda. Just do it, Nike’ın en önemli kozlarından biri olarak markanın pazarlama faaliyetlerine güç katmaya devam ediyor.

Because I’m worth it – L’oreal – 1973

70’lerde yoğun olarak empoze edilen feminizm dalgası elbette markaları da etkiledi. 1973 yılında L’oreal tarafından oluşturulan ‘’Çünkü ben buna değerim’‘ sloganı aradan 40 yıl geçmesine rağmen hala kullanılıyor. Hala oldukça etkili… Kadınların doğasında bir değişiklik olmadığı müddetçe de eskimeyeceğini söyleyebiliriz.

Bu sloganın ardındaki yaratıcılığı ve katma değeri anlatırken dönemin koşullarına da göz atmak gerekiyor. 70’lerde kozmetik sektöründe L’oreal’ın rekabet ettiği markalar reklamlarında erkek sesi kullanıyordu. Kadınlara satmak istediğiniz bir üründe erkek sesi kullanmak… Pazarlama ve reklamcılık dünyasında işler o yıllarda biraz değişik işliyormuş demek!

L’oreal, Because I’m worth it sloganı ile çıktığı reklamında kadın sesi kullanan ilk marka olma özelliği taşıyor. Verdiği mesaj da kadınların kalbini fethedecek türden olunca markanın en büyük güçlerinden biri haline geldi.

Connecting People – Nokia – 1992

Finlandiya’lı cep telefonu devinin ilk olarak 1992 yılında düzenlemiş olduğu reklam kampanyasında duyduğumuz Connecting People sloganı, yıllarca Nokia’nın cep telefonu sektöründe lider olmasına yardımcı oldu. O zamandan bu güne tam 21 yıl geçse de bu slogan ve akıllarımızda yarattığı imge etkisini kaybetmiş değil. Teknolojiye ve inovasyona diğer rakipleri kadar ayak uyduramayan Nokia, koltuğunu kaybetmiş olsa da ardında mükemmel bir hikaye bıraktı.

Think Different! – Apple – 1997

Apple Computer'ın, 1997 yılında yaptığı mükemmel kampanyanın sloganı ve aynı zamanda da kampanyanın kod adı: Think Different, yani Farklı Düşün! Reklamda Albert Einstein, Pablo Picasso, Mahatma Gandhi, Muhammed Ali, Martin Luther King gibi tarihe damga vuran kişilerin hayatlarından alıntılar yapılıyor. Her yönüyle harika olduğunu söyleyebileceğim filmden aklımda kalan öyle bir cümle var ki bunu paylaşmadan edemezdim. ‘’Onları yüceltebilir ya da kötüleyebilirsiniz, ancak yapamayacağınız tek şey onları görmezden gelmektir. Çünkü onlar insan ırkını ileriye taşıdılar’’.

Sloganın ve kampanyanın yarattığı başarıyı anlatmaya gerek yok sanırım. Bugün Apple markasının arkasında teknoloji ve ürün olsa da marka imajının etkini yadsımamız mümkün değil.

Sloganın kullanıldığı reklam filmi bugün dahi akıllarımızda kalmaya devam ediyor. Reklamı Türkçe altyazılı olarak izlemek için tıklayın.

Open Happiness – Coca Cola – 2009

Coca Cola’nın ‘’insanları mutlu etme’’ temasını sahiplenmek için uzun yıllardır çalıştığını biliyoruz. Bu temanın önemli sloganlarından biri olan Open Happiness yani Mutluluğa Kapak Aç, 2009 yılında McCann Erickson reklam ajansı tarafından yaratıldı. Coca Cola yıllardan beri yürüttüğü pazarlama faaliyetin sayesinde artık “mutluluk” kavramı ile kendini özdeşleştirmeyi başardı. Aksini iddia edebilirsiniz ya da yılda bir kez Yahudileri protesto etmek için bir kasa Coca Cola’yı yerlere dökebilirsiniz ancak sonuç değişmez.

Vakko – Moda Vakkodur

Bir tekstil ve moda markasının sahip olabileceği en güçlü ve en iyi slogan, Vakko’nun sahibi olduğu Moda Vakkodur sloganıdır. Yalnızca bu iki kelimeyi sarf ederek, Vakko'nun modanın peşinden gittiğini değil; modanın Vakko'yu takip ettiğini cesurca vurgulamış oluyorsunuz.

Sloganın markanın kurucusu ve sahibi olan doğma büyüme İstanbullu Yahudi asıllı iş adamı Vitali Hakko tarafından yaratıldığını biliyoruz. Vitali Hakko gerçekten girişimciler tarafından hayatı incelenmesi gereken önemli bir şahsiyet. 2007 yılında yaşamını yitirmiş olan Vitali Hakko’nun belgesini izlemek isterseniz bağlantıya tıklayın.

Etiketler:

  • marka sloganları
  • marka hikayeleri

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!