Haber

TÜBİTAK’tan Boğaziçi
Ventures girişim sermayesi
yatırım fonuna onay

TÜBİTAK’tan Boğaziçi
Ventures girişim sermayesi
yatırım fonuna onay

TÜBİTAK’tan Boğaziçi Ventures girişim sermayesi yatırım fonuna onay
 

Başarılı şirket satışları gerçekleştiren girişimcilerin ülkemizdeki teknoloji girişimlerini desteklemek, yerli ve milli teknoloji şirketlerine yatırımlar yapmak, çok yönlü destek mekanizmaları ve uluslararası işbirlikleri oluşturarak Türkiye’den doğan global başarı hikâyelerini çoğaltmak üzere yola çıkan Boğaziçi Ventures’ın; 300 Milyon TL’lik fon büyüklüğü ile kurulan BV Growth Fonu için Hacettepe Teknokent liderliğinde 5 farklı üniversitenin Teknopark ve Teknoloji Transfer Ofisleriyle birlikte yaptığı başvuru; TÜBİTAK TEYDEB bünyesinde oluşturulan ‘Girişim Sermayesi Destekleme Programı’na kabul edildi.

Gedik Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Topaç, BV Growth Fonu ile ilgili olarak ‘’Gedik Portföy Yönetimi ve Boğaziçi Ventures işbirliğiyle hayata geçirdiğimiz bu fonun, Türkiye girişim ekosistemine büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Öte yandan daha hala yolun başındayız. Ekosisteme önemli bir fayda ve yatırımcısı açısından da yüksek getiri imkanı sunma ihtimali olan bu alanın; yerli ve yabancı geleneksel sermaye, bireysel ve kurumsal yatırımcılarla, devletimizin de katılımı ile çok daha fazla büyüme potansiyeline sahip olduğunu düşünüyorum.’’ dedi.

Geçtiğimiz dönemde TÜBİTAK bünyesindeki Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) tarafından Ar-Ge yoğun başlangıç firmalarını destekleyen girişim sermayesi fonlarının etkinleştirilmesi amacıyla ‘Girişim Sermayesi Destekleme Programı’ oluşturuldu. Programın amacı Türkiye’deki girişim sermayesi eko-sisteminde sürdürülebilir bir şekilde işleyebilmesi için TÜBİTAK ile Hazine ve Maliye Bakanlığı arasında İşbirliği Anlaşması imzalanarak, Tech-InvesTR Girişim Sermayesi Destekleme Programı’na katılım için duyuru yapıldı.

Boğaziçi Ventures bünyesinde teknoloji girişimleri için Türkiye odaklı çalışan Sermaye Piyasası Kurulu onaylı yatırım fonu BV Growth, programa Türkiye’nin 4 farklı şehrinden 5 üniversite ile birlikte başvuru yaptı. ‘Hacettepe TGB ve 4 ortak kuruluşun Gedik PYŞ Boğaziçi Ventures Fonuna Katılarak Girişim Sermayesi Kapasite Artırımı Projesi’ başlıklı proje başvurusunda Hacettepe Üniversitesi TGB Yönetici A.Ş., Afyon Uşak Zafer TGB Yönetici A.Ş., Ankara Üniversitesi Teknokent Yönetici A.Ş., Arı Teknokent Proje Geliştirme Planlama A.Ş. ve Çukurova TGB Yönetici A.Ş. yer aldı.
 


 

Etiketler:

  • Yatırımcılar
  • Boğaziçi
  • Tübitak
  • sermaye
  • Ventures
  • Genç
  • Girişim

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!