Girişimcilik Tavsiyeleri

Türkiye'de
Geleceği Parlak
6 İş Fikri

Türkiye'de
Geleceği Parlak
6 İş Fikri

Türkiye’de Geleceği Parlak 6 İş Fikri

Değişen şartlar ile birlikte iş dünyası da hızlı bir dönüşümün içinde… Bundan 20 yıl önce yatırımcısına büyük paralar kazandıran bazı sektörlerin yerini başkaları alıyor. Tren giderken arkasından bakanlardan olmak yerine trenin içinde yolculuk edenlerden olmak istiyorsanız bu değişime ayak uydurmanızda yarar var. Geleceği yakalamak için teknoloji üretin, katma değer üretin, endüstri 4.0’a geçin gibi klişe önerilerde bulunmak yerine, elinde biraz parası ve hayalleri olan sizin bizim gibi insanlar için birtakım iş önerilerde bulunmak istedik.

İşte size önümüzdeki 10 yıl içinde çok kazandırmasını umduğumuz iş alanları…

1- Özel Etüt Merkezleri

Dershanelerin tarih olmasıyla birlikte, eğitim alanında büyük bir boşluk ortaya çıktı. Özel okul statüsüne bürünmeye çalışan eski dershanelerin önemli bir kısmı bu değişime ayak uyduramadı ve kapandı. Yeni trend ise 8-10 kişilik guruplardan oluşan bir öğrenci topluluğuna birebir ders, özel eğitim planı ve aynı zamanda yaşam koçluğu gibi üçlü bir konsepti bir arada sunan eğitim kurumları. Elbette böyle bir hizmetin bedeli de yüksek olacaktır. Ancak unutmayın ki o parayı ödemeye razı birileri Türkiye’de her zaman bulunur!

Alt yaş gruplarında da çocuklara yönelik özel eğitim veren merkezler gelecekte daha kazançlı bir iş olacak… Birçok aile artık eğitim ve öğretime farklı bakabiliyor. Çocuğun temeli ne kadar sağlam atılmışsa ilerleyen yıllarda okul hayatında ya da sosyal yaşamında başarılı bir birey olması daha kolay oluyor. Ebeveynler bu durumun fevkalade farkında! İstanbul gibi büyük şehirlerde hali hazırda ödenen rakamlar çok ciddi boyutlarda. Büyük şehirlerde başlayan bu hareketin birkaç yıl içinde daha fazla yaygınlaşmasını bekliyoruz. Özellikle zenginleşen Anadolu şehirlerinde ilgi duyulabilecek bir yatırım olabilir. Kaliteli bir program, alanında uzman eğitimciler ve küçük bir eğitim merkezi sizi düşündüğünüzden çok daha zengin biri haline getirebilir.

2- Uzak Doğu Sporları Kursu

Karate ve tekvando salonları, 80’li ve 90’lı yıllardaki popülerliğinden oldukça uzak… Bir zamanlar hepimizin hayali değil miydi filmlerdeki gibi uçan tekmeler atabilmek. Uzak doğu sporları üzerine eğitim veren kurslar az kazandırıyor gibi görünebilir ancak işletmecilik anlayışına yenilikler katabilen ve özellikle A ve A+ kesime hitap edebilenler büyük kazançlar elde etmeye devam ediyor. Bunun için öncelikle hem kadın hem de erkeklere hitap edebilecek, biraz nezih, genişçe bir salona ve kaliteli eğitmenlere ihtiyacınız olacak. Hemen her yerde mantar gibi biten fitness salonlarının veremediği bir hizmeti sağladığınızdan zaten bir adım öndesiniz. Son yıllarda boks, muay thai, karate, tekvando ve capoeira gibi sporlar yeniden ivme kazanıyor. Mesela bu yıl okulların bir kısmında özel karate dersleri verilmeye başlandı. Okul yönetimi ile anlaşma yapan spor kulüpleri hem yeni müşteriler kazanıyor hem de artan bu ilgi sayesinde aslında sektörün geleceğini garanti altına alıyorlar.

3- Sağlıklı Yaşam ve Zayıflama Merkezleri

Sağlıklı yaşam ve zayıflama, son yılların en hızlı büyüyen sektörlerinden bir tanesi. İstatistiklere sektör son 8 yılda %500 oranında büyümüş. Türkiye’de tam 20 milyon kadın bu sağlıklı yaşam ve zayıflama sektörünün doğrudan hedef kitlesi. Sektörün Amerika’daki büyüklüğü yıllık 100 milyar dolar civarında. Uzmanlar önümüzdeki beş yıl içinde bu pazarın dünyada 1 trilyon dolarlara ulaşacağını öngörüyorlar. Elbette Türkiye de bu pastadan payını alacaktır. Tüm dünyada sektörü bu denli popüler hale getiren ne olabilir derseniz ‘’sosyal medya’’ derdim. Zira insanlar artık hiçbir şeyi kendi için yapmıyor. Her 10 eylemin 9’unun altında bunu başkalarına servis etme düşüncesi var. Örneğin bundan 10 yıl önce de kilolu olan bir insan bu konuda harekete geçme konusunda belki yeterli motivasyonu bulamıyordu. Ancak şimdi sosyal medya sayesinde herkes herkesin ne yaptığını, ne giydiğini, ne yediğini, nereyi gezdiğini görüyor. Bu yüzden o kişi bir an önce zayıflamalı, daha bakımlı biri olmalı, daha iyi giyinmeli sonra da bunu paylaşarak çevresindeki insanlara hava atmalı!

4- Güzellik Salonları & Kozmetik Merkezleri

Güzellik ve kozmetik sektörü tüm krizlerde ayakta durmayı başaran ilginç bir sektör! İnsan doğası (özellikle kadınlar) bu sektörün bu kadar büyümesinin en büyük sebebi. Yarışmacıyız… Daha güzel olmalıyız, daha iyi görünmeliyiz ya da daha iyi bir otomobile binmeliyiz. Aslında hepsi aynı düşünce yapısının bir eseri değil mi? Sabahları günaydın dediğimiz çalışma arkadaşımıza biraz daha tepeden bakabilmek için ondan her alanda daha iyi olmalıyız. Bunu kendim için yapıyorum kimseyle ilgisi yok diyenlerden iseniz size ‘’yalancı’’ diyecek halimiz yok elbette ama insan doğasını tanımadığınızı söyleyebiliriz

Güzellik salonları ve kozmetik merkezleri önümüzdeki yıllarda büyümeye devam edecek, bunun önünü hiçbir şey alamaz. Şu anda kadınlarımızın yaklaşık %32’si çalışıyor ve bu yüzden para harcama konusunda daha çekimser olabiliyorlar. Çalışan kadın sayısında önümüzdeki yıllarda yaşanması beklenen muhtemel bir artış da bu sektörün lehine gelişecek bir durum. O yüzden bir işletme açmak istiyorsanız ilgi duyabileceğiniz fırsatların başında gelmeli.

5- Robotik & Robot Yazılımları

Robot sektörü ve robotik yazılım son yıllarda hızla gelişen sektörlerden biri... Özellikle kickstarter, indiegogo gibi yatırım sitelerinde robotlarla ilgili projeler hiç zorlanmadan istediği finansmanı elde etmeyi başarıyorlar. Robotik yazılım sektörü ebeveynlerin de büyük ilgi duyduğu bir alan. Henüz küçük yaştaki çocuklarını yazılım ve robotik yazılım kurslarına gönderen ailelerin sayısı hiç de azımsanacak boyutta değil. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji bakanlığı tarafından yürütülen projelerde okullarda artık kodlama ve robotik yazılım eğitimleri de erken yaş gruplarından itibaren verilecek.

Bir yazılım sayesinde akıllı telefonunuzdan yönetilebilen robot oyuncaklar ya da ev işlerinize yardımcı olmaya yarayan robotların yoğun bir şekilde kullanılacağı yıllardan çok uzakta değiliz. Yapay zeka alanında yaşanabilecek gelişmeler doğrudan robotik sektörüne etki edecek ve çok kısa bir süre içinde de evimizi sahip olduğumuz robotlara temizletebileceğiz.

6- Kanatlı Hayvan Sektörü

Tavuk ve genel olarak kanatlı hayvan sektörünün büyümesi hız kesmiyor. Hazır yemek sektöründeki büyüme de kanatlı sektörünü desteklemeye devam ediyor. Kriz zamanlarında bile hazır yemek sektörü büyüme çizgisini bozmamıştı. Çoğu sektöre işten çıkarmalar ve daralma baş gösterirken 2000’li yılların başında fast food sektöründe ciroların nasıl arttığına birlikte şahit olduk.

Tavuk ile pratik, hesaplı ve lezzetli yemekler hazırlanabiliyor. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan ve çalışan insanlar kendine zaman ayırmakta dahi zorlanırken bir de mutfağa geçip saatlerce yemek yapmayla uğraşmalarını beklemek zor. Bu yüzden daha pratik şeylere yöneliyorlar. Tavuk, bunlar içinde en çok tercih edilenlerden biri. Marketten aldığınız bir paket but ile 10 dakikada güzel bir yemek hazırlayabiliyorsunuz. Ayrıca kırmızı et fiyatlarındaki inanılmaz artışın da insanları tavuk etine yönelttiğini söyleyebiliriz.

 

Etiketler:

  • girişimcilik tavsiyeleri
  • karlı iş fikirleri
  • girişimcilik

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!