İş Dünyası

Wikipedia’dan
Türkiye’yi Özledik
Kampanyası

Wikipedia’dan
Türkiye’yi Özledik
Kampanyası

Wikipedia’nın Türkiye erişiminin engellenmesinin üzerinden tam 1 yıl geçti. Bununla ilgili, YouTube’da “Türkiye’siz 1 Yıl” başlığı ile kısa bir video yayınlayan Wikipedia, We Miss Turkey (Türkiye’yi Özledik) kampanyası başlattı.

Wikipedia Nedir?

Wikipedia, Amerikalı internet girişimcisi Jimmy Wales tarafından kurulmuştur. Her dilde yayın yapan ücretsiz bir ansiklopedi ağıdır. İçerikler kullanıcılar tarafından anonim bir şekilde oluşturulmaktadır. İçerik güncellemeleri sürekli olarak devam etmektedir. Dünyanın en büyük internet ansiklopedisi olarak bilinen Wikipedia üzerinde 2016 verilerine göre 38 milyon makale bulunuyordu. Türkiye’de de hemen herkesin faydalandığı bu kaynak, bir yıldır erişime yasaklanmış durumda.

Wikipedia Türkiye’de erişimin yasaklanması hakkında daha önce de bir iletişim çalışması yürütmüştü. Bir önceki kampanyada Wikipedia resmi Facebook sayfasının profil fotoğrafı değiştirilmiş ve We Miss Turkey (Türkiye’yi Özledik) yazısının yer aldığı bir profil fotoğrafı konulmuştu. Wikipedia bu kez de YouTube’da “Türkiye Olmadan Bir Yıl” başlıklı bir video yayınlayarak hepimize mesaj göndermiş oldu.

Videoda Türkiye’nin genel özellikleri dile getirildikten sonra Türkiye’nin nüfusuna ve 80 milyon insanın özgür bilgiye erişemediği vurgulanıyor.

Videoda “Dünya, Türkiye hakkında çok az şey biliyor. Wikipedia tüm dünyanın bilgisini herkese ulaştırmak için oluşturulmuştu. Türkiye olmadan dünya da kaybeder gibi açıklamalara yer vermiş.

Wikipedia bir önceki kampanyasında “Bir sabah uyansanız ve Wikipedia’ya erişemeseniz ne hissederdiniz? Türkiye’de bu olay yaklaşık 10 ay önce yaşandı. Türkiye’de yaşayan 80 milyon insan bir anda Wikipedia’yı okumaktan ve Wİkipedia’ya destek vermekten alıkonuldu. İşte bu yüzden bu hafta boyunca Türkiye ile ilgili bilgiler paylaşacağız. #WeMissTurkey hastagiyle bize Türk kültürüyle ilgili soruları sorun ve biz de bütün bir hafta boyunca bilgileri güncelleyelim” mesajını paylaşmıştı.

Wikipedia Neden Kapatılmıştı?

Geçtiğimiz yıl wikipedia üzerinde yer alan bazı makalelerde Türkiye terör örgütleri ile işbirliği haline gösterilmiş ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Hükümeti terör destekçisi olarak etiketlenmişti. Haliyle resmi organlardan buna tepki gecikmedi. Daha önce bazı örneklerde youtube ve başka platformların da yasaklandığı gibi bu kez de Wikipedia’ya erişim yasaklandı. Akabinde Wikimedia vakfının yaptığı başvuru da Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından reddedildi. Böylece, 29 Nisan 2017’de Wikipedia'ya erişim engellenmiş oldu.

Not: O dönem, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre; Wikipedia'ya söz konusu içeriklerin kaldırılması için uyarılarda bulunulmuştu. Ancak içerikler kaldırılmadı.

Wikipedia tekrar açılacak mı?

Yine bakanlıktan yapılan açıklamaya göre; Wikipedia’nın dört talebi yerine getirilmesi sonucu erişim engeli kaldırılacağı bildirilmişti. Bu talepler şu şekilde idi:

♦ Türkiye’nin ülke içerisinde temsilcilik açması
♦ Uluslararası hukuka uygun davranması
♦ Mahkeme kararlarını uygulamaları
♦ Türkiye'ye yapılan karartma operasyonlarının bir parçası olmaması

Umuyoruz ki bu süreç daha fazla uzamadan çözülür. Bilgiye şiddetle ihtiyacı olan bir toplum olarak bu kısıtlamalardan bizler de zarar görüyoruz. Bunun dışında, yasaklar getirerek yaşananlara çözüm üretmemiz de mümkün görünmüyor. Zira 2018 yılında bilgiye ulaşmayla ilgili bir kısıtlama getirmek söz konusu değil. İnsanlar o ya da bu şekilde Wikipedia’ya zaten giriş yapabiliyorlar.

Sonuç olarak Wikipedia bizi özlemiş; e biz de sizi özledik!

Etiketler:

  • iş dünyası
  • wikipedia
  • internet

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!