KOSGEB Haberleri

Yerli ve Milli
Teknoloji Üretimine
Kosgeb'den Büyük Destek

Yerli ve Milli
Teknoloji Üretimine
Kosgeb'den Büyük Destek

Bir ülkenin savunma, iletişim, yazılım ve eğitim başta olmak üzere bazı alanlarda kendine ait yerli ve milli teknolojiler geliştirmesi en az ekonomik ve siyasi bağımsızlık kadar önemli bir faktördür. Tarih boyunca bunu kanıtlar nitelikte çok sayıda örnekle karşılaşmışızdır.

Ülkemizde de son yıllarda yerli ve milli teknolojilerin geliştirilmesi konusunda belki de cumhuriyetimizin ilk yıllardan sonra ikinci büyük atılımı yapma çabası göze çarpıyor. Kuluçka merkezleri ve melek yatırımcılar bir yandan özel sektörü bu alanda temsil ederken; sanayi ve ticaret odaları, bakanlıklar ya da Kosgeb nezdinde çok sayıda proje de bizzat devlet eliyle destekleniyor, hayat buluyor.

Son olarak Kosgeb, yerli ve milli teknoloji üretimine 5 milyon liraya kadar destek verileceğini açıkladı. Üstelik bu desteğin %70’i karşılıksız olacak. 

Kobi Teknoyatırım adıyla lanse edilen ve KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı olarak bilinen bu program; teknoloji sektöründe yenilikçi ürünlerin geliştirilmesi, katma değer sağlanması, dış pazarlarda pazarlanarak teknolojik ürün ihracatının artırılması gibi konuları kapsıyor.

5 milyon lira destek işletme başına verilecek olan en üst limit olarak belirlenmiş durumda ve bu desteğin yüzde 70’i geri ödemesiz olarak verilecek. Şirketlerin destek alabilmesi için Kosgeb ile çalışması, yenilikçi projeler sunması, patent belgesi ile ürünlerinin korunması ve Teknolojik ürün deneyim belgesi alması gibi şartlar bulunuyor.

Kosgeb teknolojik ürün desteklerinde destek süresi 3 yıl olarak belirlenmiş. İşletme giderleri desteği ise sadece ilk yıl için geçerli. Mikro işletmeler yüzde 70 ve yüksek teknolojide +yüzde 5 olarak destek veriliyor. Orta ve küçük işletmelerde ise destek yüzde 60 ve gene yüksek teknolojide +yüzde 5 olarak destek veriliyor. Yerli malı belgesi kapsamında alınması durumunda ise destek oranına yüzde 15 daha ilave ediliyor.

KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı hakkında detaylı bilgi için Kosgeb tarafından paylaşılan dokümanı inceleyebilirsiniz.

Destek verilecek Öncelikli Sektörler

Bir diğer tabloda teknoloji konusunda desteklenebilecek ürünlerin listesi bulunuyor. Bu ürünlerin imalatı üzerine çalışanlar bu desteklerden rahatlıkla faydalanabilecek. Örneğin Meteorolojide kullanılan alet ve cihazların imalatı, Video oyun ve konsollarının imalatı, hava taşıtları ve uzay araçları ile ilgili makinelerin üretimi gibi birçok farklı sektörde teknoloji geliştirmek üzere Kosgeb’den destek alınabilmektedir.

Son yıllarda Revaçta Olan Teknoloji Odaklı İş Fikirleri

- Sağlık sektöründeki teknolojik ürünler
- Elektrikli otomobil, motosiklet ve bisiklet
- Akıllı Cep telefonları
- Yüz Tanıma Sistemleri
- 3d yazıcılar ve 3d baskı sistemleri
- Sanal ve arttırılmış gerçeklik sistemleri
- Yapay zeka yazılımları ve ürünleri
- Robot teknolojileri
- Nesnelerin interneti (kısaca IoT) odaklı ürünler
- Drone teknolojileri (Ambulans drone’ları, Kargo drone’ları ve İlaçlama Drone’ları gibi)
- Giyilebilir Teknoloji odaklı ürünler (Akıllı saat, gözlük ve cüzdanlar gibi)
- Siber güvenlik teknolojileri
- Akıllı ulaşım için tasarlanan yazılım ve ürünler
- Uzay ve Uydu Teknolojileri

 

Etiketler:

  • kosgeb destek programı
  • kosgeb
  • teknoloji

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!