Girişimcilik Tavsiyeleri

Yurt Dışında
İş Kurmak İçin
Bilmeniz Gerekenler

Yurt Dışında
İş Kurmak İçin
Bilmeniz Gerekenler

Yurt dışında şirket kurmak birçok girişimcinin hayali… Eh, Dolar ve Euro öyle seviyelere geldi ki insan ister istemez keşke döviz kazanabileceğim bir iş yapsaydım diyor. Eskiden dünyanın diğer ucundaki ülkelerle iş yapmak o kadar kolay değildi. Fırtınalarla mücadele etmeniz, okyanusları aşmanız gerekirdi. Ancak teknolojinin gelişmesi ile işler değişti. Şimdi bazı ülkelerde iş kurmak Türkiye’de iş kurmaktan bile daha kolay olabiliyor.

Yurt dışında iş kurmak için araştırma yapan potansiyel girişimcilerin kafaları çok karışık; zira yapılacak çok fazla iş fikri, değerlendirilebilecek çok alternatif var. Tamamen bildiğiniz bir alanda dahi olsa yurt dışında şirket kurmak her koşulda karmaşık bir iş. Faaliyet göstermek istediğiniz sektöre göre şartlar biraz daha kolay ya da biraz daha zor olabiliyor. Yurt dışında şirket kurmak veya şube açmak istiyorsanız planlamanız gereken birtakım faktörler var. Belirlediğiniz ülkenin şartlarını detaylı bir şekilde incelemeli, yurt dışı devlet teşvikleri hakkında araştırma yapmalı ve hukuki açıdan sorun yaşamamak için oradaki mevzuatlara harfiyen uymalısınız. Özellikle Avrupa ülkelerinde ve ABD’de kuralların katı bir biçimde uygulandığını aklınızdan çıkarmayın.

Ateşeler Size Yardım Edebilir

Ülkeler hakkında daha güncel bilgiler edinmek için Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın ilgili ülkedeki müşavirlik ve ataşeliği ile iletişime geçmeyi deneyin. Söz konusu ülkede bir şirketin nasıl kurulacağından vergi oranlarına kadar her sorunuza kolayca cevap bulabilirsiniz. Ayrıca çalışmak istediğiniz sektörün oyuncuları, dernek ve kuruluşları ile ilişkiler kurmanız konusunda da Ateşeler size yardımcı olacaktır.

Girişimcilere iş kurma açısından en çok kolaylık sağlayan ülkeler sıralaması Dünya Bankası tarafından yapılan ve 190 ülkenin yer aldığı araştırma ile ortaya çıktı. Türkiye bu listede maalesef 80. sırada kendine yer bulmuş. İş kurmak için en kolay ilk 5 ülke ise Yeni Zelanda, Kanada, Hong Kong-Çin, Gürcistan ve Jamaika olarak göze çarpıyor. Araştırmaya göre iş kurmanın en zor olduğu ülkeler; Surinam, Somali, Orta Afrika Cumhuriyeti, Haiti ve Venezuela olarak belirtilmiş.

İş kurma kolaylığında belirlenen kriterler ise şu şekilde:

♦ İnşaat İzinleri
♦ Gerekli fiziki altyapıyı sağlama
♦ İkamet ve tapu alabilme
♦ Bankalardan kredi kullanma
♦ Azınlık yatırımcıları koruma,
♦ Vergi ödemeleri,
♦ Sınır ötesi ticaret şartları

İş Kurmanın En Kolay Olduğu ilk 50 Ülkenin Sıralaması ise şöyle:

New Zealand
Canada
Hong Kong SAR, China
Georgia              
Jamaica              
Singapore
Australia
Ireland
Korea, Rep.
Kosovo
Uzbekistan
Estonia
Sweden
United Kingdom
Armenia
Belgium
Taiwan, China
Azerbaijan
Norway              
Netherlands
Latvia   
Macedonia, FYR              
Moldova            
Niger    
France 
Finland
Lithuania            
Russian Federation       
Kyrgyz Republic              
Belarus 
Oman  
Serbia  
Samoa 
Denmark            
Morocco            
Thailand             
Israel    
Greece
Panama
Mauritius
Kazakhstan       
Burundi              
Mauritania        
Côte d’Ivoire    
Albania
Slovenia             
Puerto Rico
Portugal             
United States
Cyprus 

Etiketler:

  • yurt dışında iş kurmak
  • girişimcilik tavsiyeleri
  • girişimcilik

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!