Haber

Zam nasıl istenir
(ve alınır)?

Zam nasıl istenir
(ve alınır)?

Zam nasıl istenir (ve alınır)?

Zam almanız gereken zaman geçeli çok oldu ve patronunuz hak ettiğinizi vermeye yönelik bir çaba içindeymiş gibi gözükmüyor. Daha yüksek bir maaşı hak ettiğinizi bilmenize rağmen, pek çok insan gibi zam isteme konusunda tereddüt ediyorsunuz. Önünüzde üç seçenek var.


-Hiçbir şey yapmayabilirsiniz. Ama bu belirsiz bir süre boyunca aynı maaşı alacağınız anlamına geliyor.
-Daha fazla ödeme yapan bir iş arayabilirsiniz.
-Ya da zam isteyebilirsiniz.

Belli ki şimdiye kadar patronunuzun bir şeyleri fark edip harekete geçmesini beklemek işe yaramadı.

Ne bekliyorsunuz? Bakın zam böyle istenir…

Başkaları ne kadar kazanıyor?


Patronunuza zam konusunu açmadan evvel biraz araştırma yapmaya ihtiyacınız var. Kendi alanınızdaki tipik maaşları bilirseniz kendinizi ortalama ile kıyaslayabilirsiniz. Bu bilgiyi sizinle aynı alanda çalışan meslektaşlarınıza sorarak öğrenebileceğiniz gibi internette yapacağınız araştırmalar da faydalı olacaktır. Zira insanlar maaşları hakkında ketum davranmayı tercih edebilirler.

Ne kadar kazanabileceğinizi öğrenin.

Eğitim ve iş deneyimi gibi pek çok faktör mevcut maaşınızın belirlenmesinde belirleyici rol oynar. Bu yüzden beklentilerinizde gerçekçi olmalısınız. Bu alanda çalışarak geçirdiğiniz yılların sayısını, eğitiminizi ve tecrübelerinizi hesaba katarak varsayımda bulunun. Mevcut işvereniniz ile ne kadar süredir birlikte olduğunuz da bir başka önemli kıstas. İş yerinin konumunu dahi göz önünde bulundurmalısınız. Büyükşehirlerdeki işlerin diğerlerine göre daha çok ödeme yapıyor olması sizi yanıltmamalı.

Ya da tam tersi.

Patronunuzun finansal durumunu iyi okuyun.


Zamanlama konusunda çok hassas davranmanız gerekiyor. Sektörünüzde pek çok belirsizlik varken ya da patronunuzun finansal durumunun kötü olduğunu bildiğiniz bir dönemde zam konuşması yapmak doğru bir hamle olmayacaktır.

İddianızı temellendirin.

Zamanlamanın uygun olduğundan emin olduğunuzda ve gerekli bilgiler elinizin altında olduğunda patronunuzla buluşmaya hazır olun. Zam iddianızı sıkı temellere oturttuğunuzdan emin olun. Her ne kadar siz bunu hak ettiğinizden tam anlamıyla emin olsanız da mevzu patronunuz için bu kadar bariz olmayabilir. Onu ikna etmek size kalıyor. Bu konuya potansiyel bir işveren ile yeni bir iş üzerinde anlaşmaya hazırlanır gibi yaklaşmalısınız.

Başarılarınızın bir listesini yaparak çalışmaya başlayın. En güncel olanlardan geriye doğru gidin. Bu başarıların bir işveren olarak onu nasıl etkilediğini izah edin. Net olun.

Sonuç olumsuz ya da yetersiz olursa?

Patronunuzun ofisine girmeden evvel kendinizi hayır cevabına hazırlayın ve bu durumda ne yapacağınıza önceden karar verin. Alacağınız aksiyon patronunuzun verdiği tepkiye göre şekillenecektir. Sizi performansınız yüzünden mi yoksa koşullar sebebiyle mi reddetti?

Bir toplantı ayarlayın.

Tüm hazırlıklarınız tamam olduğunda sıra patronunuzla konuşmaya geliyor. Bu ayaküstü konuşabileceğiniz bir konu değil - konu ciddi. Yaklaşımınız bir müşteri ya da iş mülakatı toplantısına yaklaşmınızla aynı olmalı. Teklifinizi konuşmak için patronunuzdan randevu alın.

İsteğinizi izah edin.

Patronunuz zam konusunda sizinle aynı fikirde çıkabilir. Bu harika olur, değil mi? İstemek dışında yapmanız gereken başka bir şey olmayabilir. Fakat muhtemelen kendinizi ve isteğinizin haklılığını izah etmeniz gerecek.

Sakin bir biçimde, gerçeklere bağlı kalarak konuşun. Duygusal davranmak işinize gelmeyecek, hatta pazarlığınızı tehlikeye düşürecektir.

 


 

E-mail listesine kayıt olun
özgeçmişinize uygun
kariyer fırsatlarından ilk sizin haberiniz olsun!